Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-09-30, 09:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: zawaliły się dwa budynki podlegające ochronie konserwatorskiej

Efekt zawalenia się i samowolnej rozbiórki budynku byłego „Froteksu” [zdj. Starostwo w Prudniku]
Efekt zawalenia się i samowolnej rozbiórki budynku byłego „Froteksu” [zdj. Starostwo w Prudniku]
Poprzemysłowy kompleks w Prudniku popada w ruinę. Obiekty fabryki włókienniczej z przełomu XIX i XX wieku obejmuje ochrona konserwatorska. Przed laty część fabrycznych hal zlikwidowanego „Froteksu” syndyk sprzedał prywatnym inwestorom. Teraz są w złym stanie. Potwierdziła to kontrola inspekcji budowlanej, która dotyczyła siedmiu obiektów. Dwa z nich podlegają ochronie konserwatorskiej i już się zawaliły.
- Właściciel ma obowiązek utrzymywać budynek we właściwym stanie technicznym - mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku.

- Żywotność tych budynków, gdy je projektowano, liczona była na 120 do 150 lat. W tej chwili mają one już 150, a ten, który się zawalił 170 lat. W związku z tym jest to naturalna śmierć techniczna budynku, który przez ostatnie 20 lat nie był użytkowany, a w związku z tym postępowała jego degradacja. Naszym zadaniem jest zabezpieczenie terenu i obiektów przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi i mienia.

PINB w Prudniku chce ustalić z wojewódzkim konserwatorem zabytków strategię postępowania na tych budynkach. Dotyczyć to ma wspólnych czynności. Interwencyjne oględziny przeprowadziły już tam służby konserwatorskie. Z ich ustaleń wynika, że doszło do samowoli budowlanej. Zgodnie z przepisami rozbiórka powinna być prowadzona w trybie pozwolenia na budowę. Jednak, takie pozwolenie nigdy nie zostało wydane. Sprawę zgłoszono prokuraturze. Popadające w ruinę obiekty po byłym „Froteksie”, w większość należą do firm zarejestrowanych w Warszawie.
Marek Ruda

Zobacz także

2024-07-11, godz. 19:00, Wiadomości z regionu „Jest problem polityczny”. Na ekshumację polskich ofiar zbrodni w Puźnikach oczekują ich krewni Ciągle nie ma zgody władz ukraińskich na ekshumację i godny pochówek polskich ofiar zbrodni w Puźnikach. Czekają na to m.in. ich krewni przesiedleni po wojnie do Niemysłowic koło Prudnika. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień… » więcej 2024-07-10, godz. 17:00, Gospodarka Finansowy dodatek motywacją do pracy w pomocy społecznej? Na wypłatę dodatku motywacyjnego oczekują pracownicy pomocy społecznej m.in. w Białej i Prudniku. Ich wynagrodzenie ma wzrosnąć w lipcu o 1000 zł brutto. Dofinansowanie z rządowego programu zapewnione jest do grudnia 2027 roku. Dodatek… » więcej 2024-07-10, godz. 14:40, Kultura i rozrywka Wakacyjny program prudnickiego muzeum. „Uczymy się czegoś nowego” Warsztaty plastyczne oraz nocne zwiedzanie w świetle lamp naftowych - to wakacyjna oferta Muzeum Ziemi Prudnickiej. Skorzystać z niej mogą osoby w każdym wieku. » więcej 2024-07-10, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Prokuratura umarza, starostwo zapowiada zażalenie ws. śledztwa dotyczącego szpitala w Prudniku Prudnicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie nadużycia zaufania przez Witolda Rygorowicza, poprzedniego prezesa Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. Czynności prokuratorskie obejmowały m.in… » więcej 2024-07-07, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Będą miejsca odpoczynku i ładowarki rowerów. Nowa ścieżka na pograniczu polsko-czeskim Nowa ścieżka rowerowa połączy gminę Prudnik z czeskim Jindřichovem. Będzie rozpoczynała się przy miejscu odpoczynku kierowców w Dębowcu, następnie zostanie poprowadzona przez las do granicy polsko-czeskiej. Dalej trasa poprowadzi… » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »