Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-09-30, 09:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: zawaliły się dwa budynki podlegające ochronie konserwatorskiej

Efekt zawalenia się i samowolnej rozbiórki budynku byłego „Froteksu” [zdj. Starostwo w Prudniku]
Efekt zawalenia się i samowolnej rozbiórki budynku byłego „Froteksu” [zdj. Starostwo w Prudniku]
Poprzemysłowy kompleks w Prudniku popada w ruinę. Obiekty fabryki włókienniczej z przełomu XIX i XX wieku obejmuje ochrona konserwatorska. Przed laty część fabrycznych hal zlikwidowanego „Froteksu” syndyk sprzedał prywatnym inwestorom. Teraz są w złym stanie. Potwierdziła to kontrola inspekcji budowlanej, która dotyczyła siedmiu obiektów. Dwa z nich podlegają ochronie konserwatorskiej i już się zawaliły.
- Właściciel ma obowiązek utrzymywać budynek we właściwym stanie technicznym - mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku.

- Żywotność tych budynków, gdy je projektowano, liczona była na 120 do 150 lat. W tej chwili mają one już 150, a ten, który się zawalił 170 lat. W związku z tym jest to naturalna śmierć techniczna budynku, który przez ostatnie 20 lat nie był użytkowany, a w związku z tym postępowała jego degradacja. Naszym zadaniem jest zabezpieczenie terenu i obiektów przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi i mienia.

PINB w Prudniku chce ustalić z wojewódzkim konserwatorem zabytków strategię postępowania na tych budynkach. Dotyczyć to ma wspólnych czynności. Interwencyjne oględziny przeprowadziły już tam służby konserwatorskie. Z ich ustaleń wynika, że doszło do samowoli budowlanej. Zgodnie z przepisami rozbiórka powinna być prowadzona w trybie pozwolenia na budowę. Jednak, takie pozwolenie nigdy nie zostało wydane. Sprawę zgłoszono prokuraturze. Popadające w ruinę obiekty po byłym „Froteksie”, w większość należą do firm zarejestrowanych w Warszawie.
Marek Ruda

Zobacz także

2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej 2024-09-16, godz. 09:11, Wiadomości z regionu Utrudnienia na kolei w związku z sytuacja powodziową w regionie W związku z sytuacją powodziową utrzymują się utrudnienia na torach w regionie. » więcej 2024-09-16, godz. 06:53, Wiadomości z regionu Strażacy z Prudnika podejmują kolejną próbę ewakuacji mieszkańców Prudniccy strażacy do nocy prowadzili działania na terenie niemal całego powiatu, a w szczególności w Łące Prudnickiej i Moszance. Głównie polegały one na ewakuacji osób. Teraz pracują przy jednym zdarzeniu w Prudniku i będą… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »