Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-09-30, 09:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: zawaliły się dwa budynki podlegające ochronie konserwatorskiej

Efekt zawalenia się i samowolnej rozbiórki budynku byłego „Froteksu” [zdj. Starostwo w Prudniku]
Efekt zawalenia się i samowolnej rozbiórki budynku byłego „Froteksu” [zdj. Starostwo w Prudniku]
Poprzemysłowy kompleks w Prudniku popada w ruinę. Obiekty fabryki włókienniczej z przełomu XIX i XX wieku obejmuje ochrona konserwatorska. Przed laty część fabrycznych hal zlikwidowanego „Froteksu” syndyk sprzedał prywatnym inwestorom. Teraz są w złym stanie. Potwierdziła to kontrola inspekcji budowlanej, która dotyczyła siedmiu obiektów. Dwa z nich podlegają ochronie konserwatorskiej i już się zawaliły.
- Właściciel ma obowiązek utrzymywać budynek we właściwym stanie technicznym - mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku.

- Żywotność tych budynków, gdy je projektowano, liczona była na 120 do 150 lat. W tej chwili mają one już 150, a ten, który się zawalił 170 lat. W związku z tym jest to naturalna śmierć techniczna budynku, który przez ostatnie 20 lat nie był użytkowany, a w związku z tym postępowała jego degradacja. Naszym zadaniem jest zabezpieczenie terenu i obiektów przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi i mienia.

PINB w Prudniku chce ustalić z wojewódzkim konserwatorem zabytków strategię postępowania na tych budynkach. Dotyczyć to ma wspólnych czynności. Interwencyjne oględziny przeprowadziły już tam służby konserwatorskie. Z ich ustaleń wynika, że doszło do samowoli budowlanej. Zgodnie z przepisami rozbiórka powinna być prowadzona w trybie pozwolenia na budowę. Jednak, takie pozwolenie nigdy nie zostało wydane. Sprawę zgłoszono prokuraturze. Popadające w ruinę obiekty po byłym „Froteksie”, w większość należą do firm zarejestrowanych w Warszawie.
Marek Ruda

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »