Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-08-11, 21:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Nie wszystkie powiaty wywiążą się na czas z ustawowego obowiązku dotyczącego domów dziecka

Dom Dziecka w Głogówku [zdj. google.pl]
Dom Dziecka w Głogówku [zdj. google.pl]
Do końca tego roku powiaty mają czas, aby dostosować do przepisów liczbę podopiecznych w domach dziecka. Wówczas mija okres przejściowy. Od stycznia 2012 roku obowiązuje ustawa, która obliguje, aby w instytucjonalnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie było więcej niż 14 dzieci. Związane z tym zmiany organizacyjne prowadzi m.in. prudnicki samorząd powiatowy. Podlega mu Dom Dziecka w Głogówku.
- Chcemy zejść z tego dużego obiektu, dlatego zakupiony został budynek jednorodzinny w Mochowie pod Głogówkiem - mówi wicestarosta prudnicki Janusz Siano. - Budujemy tam instytucję w ramach pieczy zastępczej, do której chcemy przenieść wszystkich wychowanków i pracowników Domu Dziecka w Głogówku. Zgodnie z ustawą będzie tam 14 podopiecznych. Akurat teraz mamy taką liczbę dzieci w głogóweckiej placówce. Nowa instytucja powstanie po remoncie obiektu w Mochowie.

- Jeżeli chodzi o reorganizację placówek opiekuńczo-wychowawczych, to Opolszczyzna jest dosyć dobrze przygotowana – uważa Agnieszka Gawruk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu. – Część z nich jest już przekształcona w takie placówki do 14 dzieci. Kolejna część będzie przekształcana również przy współudziale ROPS i pieniędzy unijnych. Mamy w planach, aby w ciągu najbliższego roku przeorganizować właśnie na takie małe placówki trzy istniejące, duże domy dziecka.

Dom Dziecka w Głogówku ma 28 miejsc dla podopiecznych. Prudnickie starostwo uznało, że utrzymywanie tego obiektu wyłącznie dla 14 dzieci będzie zbyt kosztowne. Pod uwagę brane jest, aby po rozbudowie powstał tam Zakład Opiekuńczo – Leczniczy.
Janusz Siano
Agnieszka Gawruk

Zobacz także

2020-05-13, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Nauka na odległość nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z nauczycielami w szkołach Nie wszędzie sprawdza się nauczanie na odległość, które wprowadzono w związku z pandemią. Efekty są problematyczne zwłaszcza w przypadku uczniów niepełnosprawnych umysłowo. W ich kształceniu decydujące znaczenie ma bezpośredni… » więcej 2020-05-12, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Uczniowie mający problemy ze wzrokiem też podlegają nauczaniu online Zdalnemu nauczaniu podlega blisko 160 uczniów i słuchaczy Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Wśród nich są słabowidzący i niewidomi. Szkoła należy do zaledwie kilku w kraju kształcących młodzież z takimi schorzeniami wzroku… » więcej 2020-05-08, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Jeżeli farmaceuci nie będą dyżurować, to starostwo wystąpi o cofnięcie im zezwolenia na prowadzenie apteki Problem z nocnymi i świątecznymi dyżurami aptek pojawił się w Prudniku. Mimo obowiązku świadczenia usług, niektóre z nich są w tym czasie zamknięte. Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych uchwala rada powiatu. » więcej 2020-05-06, godz. 18:11, Wiadomości z regionu W niektórych gminach rodzice mają płacić za przedszkole, choć to jest zamknięte Mimo rządowego przyzwolenia gminy z dystansem i bez pośpiechu podchodzą do tematu uruchamiania przedszkoli i żłobków. W większości samorządów postanowiono na konsultacje z rodzicami na temat konieczności zapewnienia opieki najm… » więcej 2020-05-06, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Prudnik: ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo mieszkańców domu seniora Likwidacja barier architektonicznych poprawi warunki bytowe podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Za ponad 1,4 mln złotych zainstalowana będzie winda w tym poniemieckim obiekcie, który też zostanie nadbudowany. Połowę kosztów… » więcej
223224225226227228229
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »