Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-03-05, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Problemem może być już wkład własny. Apel samorządowców w sprawie przywrócenia linii kolejowej z Raciborza przez Głubczyce i Prudnik

Dworzec kolejowy w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Dworzec kolejowy w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
To kwestia istotna dla pasażerów, ale przede wszystkim dla lokalnego biznesu. Przedstawiciele ośmiu samorządów z powiatów - głubczyckiego, prudnickiego i raciborskiego podpisało apel dotyczący reaktywacji linii kolejowej Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie - Prudnik. Dokument trafił do władz samorządów województw - opolskiego i śląskiego.
Już osiem lat temu przygotowano kosztorys prac. Według tamtych wyliczeń reaktywacja linii ma kosztować od 50 do 70 milionów złotych. Z tej kwoty 15 proc. musiałyby pokryć zainteresowane samorządy lokalne.

- I tu pojawia się problem, ponieważ jest to kwota, która znacznie przekracza nasze możliwości. Szczególnie, że te koszty będą zapewne znacznie większe niż zakładano jeszcze kilka lat temu - zaznacza Piotr Soczyński, starosta głubczycki. - Dlatego też podpisaliśmy takie porozumienie skierowane do samorządów dwóch województw o pokrycie wkładu własnego 15 proc. Zobaczymy, jaki odniesie to efekt. Liczymy na to, że wspólnymi siłami znajdziemy jakiś punkt, w którym będziemy mogli spiąć finanse i złożyć takie zapotrzebowanie na środki krajowe.

Szansą na rewitalizację tej linii może być nowy program rządowy Kolej Plus. Jego głównym beneficjentem będą samorządy, które będą mogły starać się o dotację między innymi na przywracanie regionalnych połączeń kolejowych. Pomoc zadeklarował też poseł Prawa i Sprawiedliwości, Janusz Kowalski.

- Przywrócenie ruchu pasażerskiego na tej linii jest absolutnym priorytetem dla mnie, jeżeli chodzi o posła ziemi opolskiej - mówi Kowalski. - Dlatego, że jest to pomoc w rozwoju miejsc pracy i w komunikacji dziesiątek tysięcy ludzi, którzy z tej linii mogliby po prostu na co dzień korzystać.

Dodajmy, że powiat głubczycki jest jedynym na Opolszczyźnie, który nie ma połączeń kolejowych. Linia została zamknięta w 2000 roku.
Piotr Soczyński
Janusz Kowalski

Zobacz także

2020-04-23, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ośrodki wczasowo-rehabilitacyjne nadal zamknięte przez pandemię. Z turnusów rezygnują niepełnosprawni Niepełnosprawni oczekują na reaktywację ośrodków rehabilitacyjnych. Wiele takich osób uzyskało dofinansowanie do wyjazdu na turnus, podczas którego mogłyby uczestniczyć w terapii, na przykład ruchowej. Ich plany pokrzyżowała pandemia… » więcej 2020-04-22, godz. 19:00, Gospodarka Prudnik: w sprawie remontu dworca kolejowego gmina liczy, że PKP dotrzyma obietnicy Jest szansa na modernizację prudnickiego dworca kolejowego. Obiekt trafił na listę inwestycji PKP rekomendowanych do wykonania w latach 2021-2027. O taki remont władze gminy zabiegają od dłuższego czasu. Dworzec jest obecnie 'antywizytówką'… » więcej 2020-04-19, godz. 18:52, Wiadomości z regionu "Chciał rozpalić w piecu". W Skrzypcu koło Prudnika strażacy w piwnicy budynku znaleźli ciało mężczyzny Do tragicznego wypadku doszło w miejscowości Skrzypiec w powiecie prudnickim. Nie żyje około 60-letni mężczyzna. » więcej 2020-04-17, godz. 09:00, Wiadomości z regionu 500 zł za wstrzymaną rehabilitację. W Prudniku osoby niepełnosprawne spełniające kryteria mogą składać wnioski o wsparcie 500 złotych miesięcznie otrzymają niepełnosprawni, którym pandemia koronawirusa uniemożliwia rehabilitację. Chodzi głównie o zajęcia w zamkniętych obecnie placówkach podległych m.in. samorządom lokalnym z powiatu prudnickiego… » więcej 2020-04-16, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Mieszkańcy Łąki Prudnickiej będą mieli gdzie organizować życie swojej wioski Blisko cztery miliony złotych - to koszt budowy wiejskiego centrum w Łące Prudnickiej. Na taką inwestycję czekano tam ponad dwie dekady. Wielofunkcyjny obiekt powstał na bazie popadającej w ruinę hali sportowej. Prowadzona będzie… » więcej
225226227228229230231
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »