Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-03-05, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Problemem może być już wkład własny. Apel samorządowców w sprawie przywrócenia linii kolejowej z Raciborza przez Głubczyce i Prudnik

Dworzec kolejowy w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Dworzec kolejowy w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
To kwestia istotna dla pasażerów, ale przede wszystkim dla lokalnego biznesu. Przedstawiciele ośmiu samorządów z powiatów - głubczyckiego, prudnickiego i raciborskiego podpisało apel dotyczący reaktywacji linii kolejowej Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie - Prudnik. Dokument trafił do władz samorządów województw - opolskiego i śląskiego.
Już osiem lat temu przygotowano kosztorys prac. Według tamtych wyliczeń reaktywacja linii ma kosztować od 50 do 70 milionów złotych. Z tej kwoty 15 proc. musiałyby pokryć zainteresowane samorządy lokalne.

- I tu pojawia się problem, ponieważ jest to kwota, która znacznie przekracza nasze możliwości. Szczególnie, że te koszty będą zapewne znacznie większe niż zakładano jeszcze kilka lat temu - zaznacza Piotr Soczyński, starosta głubczycki. - Dlatego też podpisaliśmy takie porozumienie skierowane do samorządów dwóch województw o pokrycie wkładu własnego 15 proc. Zobaczymy, jaki odniesie to efekt. Liczymy na to, że wspólnymi siłami znajdziemy jakiś punkt, w którym będziemy mogli spiąć finanse i złożyć takie zapotrzebowanie na środki krajowe.

Szansą na rewitalizację tej linii może być nowy program rządowy Kolej Plus. Jego głównym beneficjentem będą samorządy, które będą mogły starać się o dotację między innymi na przywracanie regionalnych połączeń kolejowych. Pomoc zadeklarował też poseł Prawa i Sprawiedliwości, Janusz Kowalski.

- Przywrócenie ruchu pasażerskiego na tej linii jest absolutnym priorytetem dla mnie, jeżeli chodzi o posła ziemi opolskiej - mówi Kowalski. - Dlatego, że jest to pomoc w rozwoju miejsc pracy i w komunikacji dziesiątek tysięcy ludzi, którzy z tej linii mogliby po prostu na co dzień korzystać.

Dodajmy, że powiat głubczycki jest jedynym na Opolszczyźnie, który nie ma połączeń kolejowych. Linia została zamknięta w 2000 roku.
Piotr Soczyński
Janusz Kowalski

Zobacz także

2020-05-13, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Nauka na odległość nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z nauczycielami w szkołach Nie wszędzie sprawdza się nauczanie na odległość, które wprowadzono w związku z pandemią. Efekty są problematyczne zwłaszcza w przypadku uczniów niepełnosprawnych umysłowo. W ich kształceniu decydujące znaczenie ma bezpośredni… » więcej 2020-05-12, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Uczniowie mający problemy ze wzrokiem też podlegają nauczaniu online Zdalnemu nauczaniu podlega blisko 160 uczniów i słuchaczy Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Wśród nich są słabowidzący i niewidomi. Szkoła należy do zaledwie kilku w kraju kształcących młodzież z takimi schorzeniami wzroku… » więcej 2020-05-08, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Jeżeli farmaceuci nie będą dyżurować, to starostwo wystąpi o cofnięcie im zezwolenia na prowadzenie apteki Problem z nocnymi i świątecznymi dyżurami aptek pojawił się w Prudniku. Mimo obowiązku świadczenia usług, niektóre z nich są w tym czasie zamknięte. Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych uchwala rada powiatu. » więcej 2020-05-06, godz. 18:11, Wiadomości z regionu W niektórych gminach rodzice mają płacić za przedszkole, choć to jest zamknięte Mimo rządowego przyzwolenia gminy z dystansem i bez pośpiechu podchodzą do tematu uruchamiania przedszkoli i żłobków. W większości samorządów postanowiono na konsultacje z rodzicami na temat konieczności zapewnienia opieki najm… » więcej 2020-05-06, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Prudnik: ta inwestycja poprawi bezpieczeństwo mieszkańców domu seniora Likwidacja barier architektonicznych poprawi warunki bytowe podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Za ponad 1,4 mln złotych zainstalowana będzie winda w tym poniemieckim obiekcie, który też zostanie nadbudowany. Połowę kosztów… » więcej
218219220221222223224
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »