Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-03-05, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Problemem może być już wkład własny. Apel samorządowców w sprawie przywrócenia linii kolejowej z Raciborza przez Głubczyce i Prudnik

Dworzec kolejowy w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Dworzec kolejowy w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
To kwestia istotna dla pasażerów, ale przede wszystkim dla lokalnego biznesu. Przedstawiciele ośmiu samorządów z powiatów - głubczyckiego, prudnickiego i raciborskiego podpisało apel dotyczący reaktywacji linii kolejowej Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie - Prudnik. Dokument trafił do władz samorządów województw - opolskiego i śląskiego.
Już osiem lat temu przygotowano kosztorys prac. Według tamtych wyliczeń reaktywacja linii ma kosztować od 50 do 70 milionów złotych. Z tej kwoty 15 proc. musiałyby pokryć zainteresowane samorządy lokalne.

- I tu pojawia się problem, ponieważ jest to kwota, która znacznie przekracza nasze możliwości. Szczególnie, że te koszty będą zapewne znacznie większe niż zakładano jeszcze kilka lat temu - zaznacza Piotr Soczyński, starosta głubczycki. - Dlatego też podpisaliśmy takie porozumienie skierowane do samorządów dwóch województw o pokrycie wkładu własnego 15 proc. Zobaczymy, jaki odniesie to efekt. Liczymy na to, że wspólnymi siłami znajdziemy jakiś punkt, w którym będziemy mogli spiąć finanse i złożyć takie zapotrzebowanie na środki krajowe.

Szansą na rewitalizację tej linii może być nowy program rządowy Kolej Plus. Jego głównym beneficjentem będą samorządy, które będą mogły starać się o dotację między innymi na przywracanie regionalnych połączeń kolejowych. Pomoc zadeklarował też poseł Prawa i Sprawiedliwości, Janusz Kowalski.

- Przywrócenie ruchu pasażerskiego na tej linii jest absolutnym priorytetem dla mnie, jeżeli chodzi o posła ziemi opolskiej - mówi Kowalski. - Dlatego, że jest to pomoc w rozwoju miejsc pracy i w komunikacji dziesiątek tysięcy ludzi, którzy z tej linii mogliby po prostu na co dzień korzystać.

Dodajmy, że powiat głubczycki jest jedynym na Opolszczyźnie, który nie ma połączeń kolejowych. Linia została zamknięta w 2000 roku.
Piotr Soczyński
Janusz Kowalski

Zobacz także

2020-06-07, godz. 16:54, Sport i turystyka 442 km, ponad 15 000 m przewyższenia. Na szybko i bez pomocy z zewnątrz. Jarosław Haczyk zmierzy się z Głównym Szlakiem Sudeckim Pokonać trasę 442 kilometrów i ponad 15 tysięcy metrów przewyższenia w niewiele ponad 80 godzin i bez pomocy z zewnątrz. Takie wyzwanie postawił sobie opolanin Jarosław Haczyk, który chce przebiec Główny Szlak Sudecki ze Świeradowa… » więcej 2020-06-05, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Akcja gaszenia opuszczonej hali poprzemysłowej w Prudniku może potrwać do nocy. Na miejscu pracuje 10 zastępów straży Od około 14.00 trwa akcja gaszenia pożaru opuszczonej hali poprzemysłowej w Prudniku. Pali się dach magazynu jednej z byłych firm włókienniczych. Na miejscu pracuje 10 zastępów straży pożarnej, kolejne jednostki są ściągane do… » więcej 2020-06-05, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Pożar zdewastowanego obiektu byłej firmy włókienniczej w Prudniku Pali się hala poprzemysłowa dawnych zakładów prudnickiego „Froteksu”. Według wstępnych informacji nie ma poszkodowanych. Pożar wybuchł w obiekcie objętym ochroną konserwatorską, który od wielu lat jest nieużytkowany i popada… » więcej 2020-06-05, godz. 11:30, Gospodarka Prudnik: zaoszczędzili na składkach odprowadzanych do ZUS Na rządowym programie tarczy antykryzysowej skorzystała gmina Prudnik. Dotyczy to składek na ZUS. Wśród beneficjentów tego wsparcia jest m.in. szkolnictwo. » więcej 2020-06-05, godz. 09:35, Wiadomości z regionu Prudnik: mniej uczniów to mniej nauczycielskich etatów Ciągle nie wiadomo, jak będzie przebiegać nauka w nowym roku szkolnym. W powiecie prudnickim pod znakiem zapytania jest też zachowanie obecnej liczby nauczycielskich etatów. Temu szczeblowi samorządu lokalnego podlegają szkoły śr… » więcej
216217218219220221222
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »