Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-03-05, 19:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Problemem może być już wkład własny. Apel samorządowców w sprawie przywrócenia linii kolejowej z Raciborza przez Głubczyce i Prudnik

Dworzec kolejowy w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Dworzec kolejowy w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
To kwestia istotna dla pasażerów, ale przede wszystkim dla lokalnego biznesu. Przedstawiciele ośmiu samorządów z powiatów - głubczyckiego, prudnickiego i raciborskiego podpisało apel dotyczący reaktywacji linii kolejowej Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie - Prudnik. Dokument trafił do władz samorządów województw - opolskiego i śląskiego.
Już osiem lat temu przygotowano kosztorys prac. Według tamtych wyliczeń reaktywacja linii ma kosztować od 50 do 70 milionów złotych. Z tej kwoty 15 proc. musiałyby pokryć zainteresowane samorządy lokalne.

- I tu pojawia się problem, ponieważ jest to kwota, która znacznie przekracza nasze możliwości. Szczególnie, że te koszty będą zapewne znacznie większe niż zakładano jeszcze kilka lat temu - zaznacza Piotr Soczyński, starosta głubczycki. - Dlatego też podpisaliśmy takie porozumienie skierowane do samorządów dwóch województw o pokrycie wkładu własnego 15 proc. Zobaczymy, jaki odniesie to efekt. Liczymy na to, że wspólnymi siłami znajdziemy jakiś punkt, w którym będziemy mogli spiąć finanse i złożyć takie zapotrzebowanie na środki krajowe.

Szansą na rewitalizację tej linii może być nowy program rządowy Kolej Plus. Jego głównym beneficjentem będą samorządy, które będą mogły starać się o dotację między innymi na przywracanie regionalnych połączeń kolejowych. Pomoc zadeklarował też poseł Prawa i Sprawiedliwości, Janusz Kowalski.

- Przywrócenie ruchu pasażerskiego na tej linii jest absolutnym priorytetem dla mnie, jeżeli chodzi o posła ziemi opolskiej - mówi Kowalski. - Dlatego, że jest to pomoc w rozwoju miejsc pracy i w komunikacji dziesiątek tysięcy ludzi, którzy z tej linii mogliby po prostu na co dzień korzystać.

Dodajmy, że powiat głubczycki jest jedynym na Opolszczyźnie, który nie ma połączeń kolejowych. Linia została zamknięta w 2000 roku.
Piotr Soczyński
Janusz Kowalski

Zobacz także

2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »