Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-02-25, 22:00 Autor: Katarzyna Doros

Opolszczyzna upamiętni ofiary "Marszów Śmierci". Wojewódzkie obchody odbędą się w Niemysłowicach

Wojewódzkie obchody upamiętniające Marsze Śmierci, Racławice Śląskie 2019 r. [fot. Wanda Kownacka]
Wojewódzkie obchody upamiętniające Marsze Śmierci, Racławice Śląskie 2019 r. [fot. Wanda Kownacka]
Mszą świętą, marszem pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów Opolszczyzna upamiętni więźniów niemieckiego obozu Auschwitz–Birkenau zamordowanych i zamęczonych w styczniu 1945 roku podczas „Marszów Śmierci” na terenie gminy Głogówek. W czwartek (27.02) w Niemysłowicach w powiecie prudnickim odbędą się wojewódzkie obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia.
- Co roku staramy się zorganizować uroczystości w innym miejscu. Do tej pory był to Kałków, Baborów oraz Racławice Śląskie - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Co rusz wybieramy inną gminę, przez której obecne terytorium kiedyś ci więźniowie byli wygnani na zachód Europy w kierunku Niemiec. Uroczystość rozpoczynamy od mszy świętej o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Anny w Niemysłowicach poświęconej wszystkim ofiarom tej zbrodni niemieckiej na więźniach obozu Auschwitz–Birkenau. Po zakończeniu mszy o godzinie 11:15 uroczysty przemarsz przed Wiejskie Centrum Sportowe w Niemysłowicach, a tam oczywiście apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Obchody zakończy uroczysta akademia.

W styczniu 1945 r., w obliczu zbliżającego się frontu wschodniego, okupant niemiecki podjął decyzję o „ewakuacji” więźniów osadzonych w KL Auschwitz i obozach filialnych. Tysiące więźniów, różnej narodowości, wyruszyło w morderczą drogę, której trasa znaczona była ludźmi umierającymi z głodu, zmęczenia i wyziębienia. Brodząc boso w śniegu, mijali wioski w ramach granic dziś nam znanych powiatów: głubczyckiego, prudnickiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, strzeleckiego i nyskiego.
Adrian Czubak

Zobacz także

2019-10-03, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Kardynał Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany. Wkrótce papież ogłosi datę i miejsce Papież Franciszek 3 października zatwierdził dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeden z nich oficjalnie uznaje cud za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Tym samym zakończył się ostatni etap procesu beatyfikacji. » więcej 2019-10-03, godz. 08:39, Wiadomości z regionu Zostając dawcą komórek macierzystych możemy uratować życie chorym na nowotwory w kraju i za granicą Do ratowania życia przyczynia się kadra i uczniowie Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Od czterech lat szkoła prowadzi akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. Informacje o takich osobach gromadzone… » więcej 2019-10-02, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Festiwal Radości w Prudniku. Niepełnosprawni mają wiele talentów Występy estradowe wokalistów i zespołów, wystawa rękodzieła oraz warsztaty muzyczne złożyły się na Festiwal Radości w Prudniku. Zakończ się tam pierwszy Prudnicki Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie… » więcej 2019-10-02, godz. 08:15, Wiadomości z regionu NBP uczy o pieniądzach i wychodzi do mieszkańców regionu. Trwają Dni Otwarte Ruszył cykl Dni Otwartych organizowanych przez Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Opolu. W ramach akcji wyjazdowych pracownicy opolskiego NBP odwiedzili już mieszkańców Kluczborka i Prudnika. » więcej 2019-10-01, godz. 17:49, Wiadomości z regionu „Zwyciężył kto miłuje, kto nienawidzi przegrał”. Przesłanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego jest ponadczasowe [FILM, ZDJĘCIA] Nadal aktualne jest nauczanie społeczne i religijne kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymasowi Tysiąclecia poświęcona była konferencja naukowa w Prudniku. Zorganizowano ją w 65. rocznicę jego uwięzienia w Prudniku-Lesie. Konferencja… » więcej
260261262263264265266
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »