Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-02-25, 22:00 Autor: Katarzyna Doros

Opolszczyzna upamiętni ofiary "Marszów Śmierci". Wojewódzkie obchody odbędą się w Niemysłowicach

Wojewódzkie obchody upamiętniające Marsze Śmierci, Racławice Śląskie 2019 r. [fot. Wanda Kownacka]
Wojewódzkie obchody upamiętniające Marsze Śmierci, Racławice Śląskie 2019 r. [fot. Wanda Kownacka]
Mszą świętą, marszem pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów Opolszczyzna upamiętni więźniów niemieckiego obozu Auschwitz–Birkenau zamordowanych i zamęczonych w styczniu 1945 roku podczas „Marszów Śmierci” na terenie gminy Głogówek. W czwartek (27.02) w Niemysłowicach w powiecie prudnickim odbędą się wojewódzkie obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia.
- Co roku staramy się zorganizować uroczystości w innym miejscu. Do tej pory był to Kałków, Baborów oraz Racławice Śląskie - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Co rusz wybieramy inną gminę, przez której obecne terytorium kiedyś ci więźniowie byli wygnani na zachód Europy w kierunku Niemiec. Uroczystość rozpoczynamy od mszy świętej o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Anny w Niemysłowicach poświęconej wszystkim ofiarom tej zbrodni niemieckiej na więźniach obozu Auschwitz–Birkenau. Po zakończeniu mszy o godzinie 11:15 uroczysty przemarsz przed Wiejskie Centrum Sportowe w Niemysłowicach, a tam oczywiście apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Obchody zakończy uroczysta akademia.

W styczniu 1945 r., w obliczu zbliżającego się frontu wschodniego, okupant niemiecki podjął decyzję o „ewakuacji” więźniów osadzonych w KL Auschwitz i obozach filialnych. Tysiące więźniów, różnej narodowości, wyruszyło w morderczą drogę, której trasa znaczona była ludźmi umierającymi z głodu, zmęczenia i wyziębienia. Brodząc boso w śniegu, mijali wioski w ramach granic dziś nam znanych powiatów: głubczyckiego, prudnickiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, strzeleckiego i nyskiego.
Adrian Czubak

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »