Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-02-25, 22:00 Autor: Katarzyna Doros

Opolszczyzna upamiętni ofiary "Marszów Śmierci". Wojewódzkie obchody odbędą się w Niemysłowicach

Wojewódzkie obchody upamiętniające Marsze Śmierci, Racławice Śląskie 2019 r. [fot. Wanda Kownacka]
Wojewódzkie obchody upamiętniające Marsze Śmierci, Racławice Śląskie 2019 r. [fot. Wanda Kownacka]
Mszą świętą, marszem pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów Opolszczyzna upamiętni więźniów niemieckiego obozu Auschwitz–Birkenau zamordowanych i zamęczonych w styczniu 1945 roku podczas „Marszów Śmierci” na terenie gminy Głogówek. W czwartek (27.02) w Niemysłowicach w powiecie prudnickim odbędą się wojewódzkie obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia.
- Co roku staramy się zorganizować uroczystości w innym miejscu. Do tej pory był to Kałków, Baborów oraz Racławice Śląskie - mówi Adrian Czubak, wojewoda opolski. - Co rusz wybieramy inną gminę, przez której obecne terytorium kiedyś ci więźniowie byli wygnani na zachód Europy w kierunku Niemiec. Uroczystość rozpoczynamy od mszy świętej o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Anny w Niemysłowicach poświęconej wszystkim ofiarom tej zbrodni niemieckiej na więźniach obozu Auschwitz–Birkenau. Po zakończeniu mszy o godzinie 11:15 uroczysty przemarsz przed Wiejskie Centrum Sportowe w Niemysłowicach, a tam oczywiście apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Obchody zakończy uroczysta akademia.

W styczniu 1945 r., w obliczu zbliżającego się frontu wschodniego, okupant niemiecki podjął decyzję o „ewakuacji” więźniów osadzonych w KL Auschwitz i obozach filialnych. Tysiące więźniów, różnej narodowości, wyruszyło w morderczą drogę, której trasa znaczona była ludźmi umierającymi z głodu, zmęczenia i wyziębienia. Brodząc boso w śniegu, mijali wioski w ramach granic dziś nam znanych powiatów: głubczyckiego, prudnickiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, strzeleckiego i nyskiego.
Adrian Czubak

Zobacz także

2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 17:44, Wiadomości z regionu „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się nas słuchacz z małej wsi w tej gminie. » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »