Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-12-24, 17:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

"Jej tradycja sięga V wieku, a dziś sprawowana jest na całym świecie". Transmisja pasterki także w Radiu Opole

Parafia św. Michała Archanioła w Prudniku [fot. Justyna Krzyżanowska]
Parafia św. Michała Archanioła w Prudniku [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pasterka, bo o niej mowa, to uroczysta msza święta, która upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. Odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia, rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia, a także nowy rok liturgiczny w Kościele Katolickim.
- Dla wielu to jedna z najważniejszych mszy w ciągu roku. Tradycja pasterki sięga tak naprawdę V wieku - mówi ks. Joachim Kobienia, rzecznik kurii diecezjalnej w Opolu. - To wtedy papież, kiedy już odmówił przepisane na wigilię modlitwy, wtedy udawał się do kościoła Najświętszej Maryi Panny Większej. Tam w grocie betlejemskiej umieszczone są relikwie żłóbka. Właśnie w tej bazylice odprawiał mszę świętą, która była takim przypomnieniem narodzin Chrystusa. Niedługo później pasterkę spotykamy także w innych państwach, jako piękny zwyczaj, że wieczorem, w nocy celebruje się tę mszę świętą pasterską, czyli po naszemu pasterkę.

Podobnie, jak w latach ubiegłych Radio Opole zaprasza na transmisję tej uroczystości. Tym razem odwiedzimy Parafię św. Michała Archanioła w Prudniku.

- Staramy się, by cała liturgia była z uczestnictwem wiernych - mówi ks. Stanisław Bogaczewski, proboszcz prudnickiej parafii. - Przede wszystkim śpiew. Pasterka to inaczej msza pasterzy, tych którzy zostali pobudzeni, aby wstali i szukali dzieciątka, aby przynieśli swoje dary. Spali, po prostu spali. Musi być w nocy taka tradycja, taka jest czujność nasza, żeby o północy, tak jak ci pasterze, przychodzimy oddać pokłon Chrystusowi.

Transmisję pasterki rozpoczniemy tradycyjnie o północy. Natomiast już od godziny 22:00 na naszej antenie specjalne wydanie programu Effatha. Paweł Konieczny z księdzem Stanisławem Bogaczewskim przybliży historię ośrodka umiejscowionego w centrum Prudnika.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.radio.opole.pl
ks. Joachim Kobienia
ks. Stanisław Bogaczewski

Zobacz także

2024-01-07, godz. 16:40, Wiadomości z regionu Prudnicki nadzór budowlany nakazał odbudować kamienicę ze spaloną pizzerią Pożary budynków, zawalone dachy i katastrofa budowlana - to najpoważniejsze sprawy, którymi w ubiegłym roku zajmowali się inspektorzy nadzoru budowlanego z Prudnika. » więcej 2024-01-04, godz. 16:42, Wiadomości z regionu Nadzór budowlany zabezpieczył 111 studzienek w zrujnowanym prudnickim zakładzie Inspektorzy nadzoru budowlanego sprawdzili w Prudniku studzienki kanalizacyjne. To pokłosie śmiertelnego wypadku z maja. Wtedy to nocą na terenie byłej fabryki Frotex rowerzysta wjechał na taką pozbawioną włazu, otwartą studzienkę… » więcej 2024-01-04, godz. 15:13, Kultura i rozrywka Bogata oferta muzealna i kulturalna w Prudniku. Ten rok obfitować będzie w jubileuszowe wydarzenia Pod znakiem jubileuszowych wydarzeń muzealnych i turystycznych przebiegać będzie obecny rok w Prudniku. Nie zabraknie też ponadregionalnych imprez kulturalnych. Otwarta zostanie nowa galeria. » więcej 2024-01-03, godz. 19:03, Wiadomości z regionu Gminy zwlekają z wdrożeniem e-doręczeń. "Mamy teraz inne priorytety" Niektóre opolskie samorządy zwlekają z wdrożeniem nowych rozwiązań ustawy o doręczeniach elektronicznych. Usługa umożliwi kontakt z urzędami, w tym przesyłanie dokumentów, bez odwiedzania poczty. » więcej 2024-01-02, godz. 20:00, Gospodarka Samorządowcy liczą na dofinansowania z funduszy unijnych lokalnych inwestycji Samorządy lokalne z Opolszczyzny liczą, że w tym roku ich budżety jeszcze mocniej zostaną zasilone przez fundusze unijne. Nadzieje na to daje przekazanie przez Brukselę pierwszych pieniędzy z KPO. Dofinansowanie z tego źródła biorą… » więcej
60616263646566
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »