Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-12-12, 19:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Oddanie szpiku nie boli, a możemy komuś uratować życie. "Jest bardzo duża satysfakcja"

ZSM w Prudniku. Rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych [zdj. Jan Poniatyszyn]
ZSM w Prudniku. Rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wiktoria Biernacka mówiła w prudnickim ZSM, że warto być dawcą komórek macierzystych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wiktoria Biernacka mówiła w prudnickim ZSM, że warto być dawcą komórek macierzystych [zdj. Jan Poniatyszyn]
80 osób zadeklarowało w Prudniku przekazanie swoich komórek macierzystych chorym na nowotwory krwi. Po raz piąty akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku przeprowadził tamtejszy Zespół Szkół Medycznych. Informacje o takich osobach trafiają do bazy danych Fundacji DKMS. Wśród zarejestrowanych w prudnickim „Medyku” są dawcy, od których pobrano już komórki macierzyste.
- Oddanie szpiku zadeklarowałam w marcu, a już pół roku po tym byłam jego dawcą – mówi Wiktoria Biernacka, uczennica prudnickiego liceum. – Moje komórki macierzyste trafiły do dorosłej kobiety z Belgii. W 80 procentach jest to pobierane z krwi, więc to nie boli. Jest bardzo duża satysfakcja, że w taki sposób można komuś uratować życie. Może ktoś się tego boi, ale czyjeś życie jest ważniejsze do strachu.

Wśród potencjalnych dawców szpiku, których zarejestrowano w prudnickim ZSM są mieszkańcy całego powiatu.

- Ta szczególna rzecz, którą człowiek może dać od siebie to jest to, co w sobie nosi. Krew jest takim elementem, który daje życie – powiedział nam mężczyzna deklarujący oddanie komórek macierzystych.

- Warto się rejestrować, bo można pomóc osobom, które są chore na białaczkę oraz inne nowotwory krwi - mówi Magdalena Opiela, słuchaczka prudnickiego „Medyka”. - W naszej szkole ci, co mają 18 lat to praktycznie każdy jest zarejestrowany.

Podczas akcji prowadzonych przez ZSM zarejestrowało się dotychczas 270 potencjalnych dawców szpiku. Dawca i biorca muszą mieć jednakowe antygeny zgodności tkankowej. W Polsce rocznie ok. 12 tysięcy osób choruje na nowotwory krwi.
Wiktoria Biernacka
Mieszkaniec Prudnika
Magdalena Opiela

Zobacz także

2019-09-28, godz. 20:00, Sport i turystyka IV liga piłkarska. Wygrana GKS-u Głuchołazy MKS Pogoń Prudnik musiał uznać wyższość drużyny. W spotkaniu dwóch drużyn z dołu tabeli, lepsi okazali się miejscowi » więcej 2019-09-27, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Prudnicka policja uczy najmłodszych zasad bezpieczeństwa Miasteczko ruchu drogowego, pokaz wyszkolenia psów, symulator nauki jazdy to tylko niektóre z atrakcji prudnickiego festynu dla dzieci. Z okazji stulecia policji zorganizowała go tamtejsza komenda. Swój sprzęt policyjny zaprezentowali… » więcej 2019-09-26, godz. 20:15, Gospodarka Poprawi się stan dróg gminnych i powiatowych na Opolszczyźnie. Kolejne rządowe wsparcie W Prudniku władze kilkunastu samorządów lokalnych podpisały z wicewojewodą opolskim umowy o dofinansowaniu modernizacji dróg, które są w ich zarządzie. Z Funduszu Dróg Samorządowych wpłynie na Opolszczyznę łącznie 250 mln z… » więcej 2019-09-26, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Młodzi Ukraińcy korzystają z oferty edukacyjnej Prudnika 16 uczniów z Ukrainy rozpoczęło naukę w prudnickim Zespole Szkół Rolniczy. Kształcenie obcokrajowców zza wschodniej granicy to novum w szkołach średnich tego powiatu. Trafili tam za pośrednictwem agencji rekrutującej młodzież… » więcej 2019-09-25, godz. 09:30, Kultura i rozrywka Dominik Woźniak pokaże swoje prace w prudnickim Arsenale."Takiego artysty jeszcze u nas nie było" 'O otoczeniu codzienności' - to tytuł wystawy autorstwa Dominika Woźniaka, która od jutra (26.09) będzie prezentowana w Arsenale Muzeum Ziemi Prudnickiej. » więcej
264265266267268269270
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »