Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-10-21, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Niedoszacowanie subwencji oświatowej rujnuje budżety powiatów

[zdj.portaloswiatowy.pl]
[zdj.portaloswiatowy.pl]
Wzrost nakładów na oświatę powoduje niedobory finansowe w Starostwie Powiatowym w Prudniku. Być może w grudniu starostwo nie opłaci nauczycielom ZUS-u. Ma to związek z podwyżkami płac dla tej grupy zawodowej oraz niedoszacowaną subwencją oświatową od państwa. Do tego zadania powiat prudnicki dopłaci w tym roku ponad trzy miliony złotych.
- Subwencja oświatowa nie uwzględnia m.in. wzrostu kosztów utrzymania szkół - mówi wicestarosta prudnicki Janusz Siano. – Około 80 procent kosztów utrzymania szkół to są wynagrodzenia nauczycielskie. W tym roku związane z tym podwyżki wyniosły w sumie 15 procent. Wydatek trzech milionów złotych jest sporą kwotą, która spowoduje, że np. nie stać nas będzie, żeby skorzystać z programów dotyczących oświaty, bądź też zrealizować inne zadania inwestycyjne. Może być tak, że za grudzień wydatki na ZUS będą płacone w styczniu.

Z niedoszacowaniem subwencji oświatowej mają też problem inne powiaty m.in. strzelecki. Przykładem są dodatki za wychowawstwo. Zgodnie z ustawą, nauczyciel ma otrzymywać nie mniej niż trzysta złotych miesięcznie.

- Wydatki z tym związane wyniosą blisko 800 tysięcy złotych, a w subwencji otrzymaliśmy na ten cel w granicach 450 tysięcy – wylicza wicestarosta strzelecki Waldemar Gaida. – Co najmniej 350 tysięcy złotych musimy dołożyć z dochodów własnych. To w znaczący sposób wpływa, w trakcie roku budżetowego, na wydatki publiczne. Tych zaplanowanych dochodów nie ma i trzeba szukać oszczędności, czyli krótko mówiąc, ciąć wydatki. Jest to duży wysiłek w powiatach. Wymusza wstrzymanie procesów remontowo-inwestycyjnych.

Koszty funkcjonowania oświaty stanowią nawet 40 procent wydatków budżetowych niektórych gmin i powiatów.
Janusz Siano
Waldemar Gaida

Zobacz także

2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej 2024-09-16, godz. 09:11, Wiadomości z regionu Utrudnienia na kolei w związku z sytuacja powodziową w regionie W związku z sytuacją powodziową utrzymują się utrudnienia na torach w regionie. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »