Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-10-21, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Niedoszacowanie subwencji oświatowej rujnuje budżety powiatów

[zdj.portaloswiatowy.pl]
[zdj.portaloswiatowy.pl]
Wzrost nakładów na oświatę powoduje niedobory finansowe w Starostwie Powiatowym w Prudniku. Być może w grudniu starostwo nie opłaci nauczycielom ZUS-u. Ma to związek z podwyżkami płac dla tej grupy zawodowej oraz niedoszacowaną subwencją oświatową od państwa. Do tego zadania powiat prudnicki dopłaci w tym roku ponad trzy miliony złotych.
- Subwencja oświatowa nie uwzględnia m.in. wzrostu kosztów utrzymania szkół - mówi wicestarosta prudnicki Janusz Siano. – Około 80 procent kosztów utrzymania szkół to są wynagrodzenia nauczycielskie. W tym roku związane z tym podwyżki wyniosły w sumie 15 procent. Wydatek trzech milionów złotych jest sporą kwotą, która spowoduje, że np. nie stać nas będzie, żeby skorzystać z programów dotyczących oświaty, bądź też zrealizować inne zadania inwestycyjne. Może być tak, że za grudzień wydatki na ZUS będą płacone w styczniu.

Z niedoszacowaniem subwencji oświatowej mają też problem inne powiaty m.in. strzelecki. Przykładem są dodatki za wychowawstwo. Zgodnie z ustawą, nauczyciel ma otrzymywać nie mniej niż trzysta złotych miesięcznie.

- Wydatki z tym związane wyniosą blisko 800 tysięcy złotych, a w subwencji otrzymaliśmy na ten cel w granicach 450 tysięcy – wylicza wicestarosta strzelecki Waldemar Gaida. – Co najmniej 350 tysięcy złotych musimy dołożyć z dochodów własnych. To w znaczący sposób wpływa, w trakcie roku budżetowego, na wydatki publiczne. Tych zaplanowanych dochodów nie ma i trzeba szukać oszczędności, czyli krótko mówiąc, ciąć wydatki. Jest to duży wysiłek w powiatach. Wymusza wstrzymanie procesów remontowo-inwestycyjnych.

Koszty funkcjonowania oświaty stanowią nawet 40 procent wydatków budżetowych niektórych gmin i powiatów.
Janusz Siano
Waldemar Gaida

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »