Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-07-10, 07:24 Autor: Jan Poniatyszyn

Kadra techniczna ucieka z małych miejscowości. Brakuje inżynierów, uczelnie „produkują” absolwentów w zawodach nieprzydatnych na rynku pracy

W rejestrach PUP w Prudniku nie brakuje osób z wykształceniem humanistycznym [zdj. Jan Poniatyszyn]
W rejestrach PUP w Prudniku nie brakuje osób z wykształceniem humanistycznym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Coraz większym problemem na południu Opolszczyzny jest znalezienie pracowników z wykształceniem technicznym. Poszukiwani są m.in. inżynierowie z branży budowlanej oraz informatycy. Z brakiem takich fachowców borykają się przedsiębiorcy oraz samorządowcy.
- Mamy problem z naborem inżynierów do pracy w wydziale inwestycji urzędu miejskiego - mówi Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. - Jest duża rotacja pracowników. Od dwóch miesięcy prowadzimy nabór na inżynierów w miejsce tych, którzy odeszli i nie wpływa żadna oferta. Mamy ambitne plany w zakresie inwestycji, remontów, które chcemy zrealizować do końca roku. Z powodu braku obsady kadrowej widzę takie ryzyko, że część tych zadań może być nie wykonana.

- Ci ludzie, którzy kończą uczelnie politechniczne np. we Wrocławiu błyskawicznie tam znajdują pracę w firmach informatycznych. Szanse, aby powrócili do rodzinnych miejscowości np. w powiecie prudnickim są bardzo małe – uważa Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, który wskazuje na problemy tamtejszego urzędu z pozyskaniem informatyków.

- Mamy zarejestrowanych 139 bezrobotnych z wyższym wykształceniem, ale głównie humanistycznym – podaje Grażyna Klimko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. - Potrzebne są zawody techniczne, informatycy. Natomiast takich u nas brakuje. Zawody techniczne nie mają obecnie popytu wśród młodzieży. Dużo jest osób, które mają wykształcenie zupełnie nieprzydatne na naszym rynku pracy. Przykładem jest historia krajów biblijnych. Znaleźć pracę dla takiej osoby to jest cud.

Absolwenci uczelni technicznych wybierają duże ośrodki miejskie, gdyż znacznie wyższe są tam zarobki. Z powodu ograniczeń budżetowych takich płac nie może zaoferować im wiele gmin, czy powiatów z Opolszczyzny.
Roman Sambor
Janusz Siano
Grażyna Klimko

Zobacz także

2019-07-10, godz. 20:00, Sport i turystyka Prudnik: turyści i mieszkańcy miast partnerskich będą mogli poznać walory przygranicznych terenów Mieszkańcy pogranicza opolsko-czeskiego będą mogli się bliżej poznać. Taki jest cel projektu pod nazwą „Prudnik i Krnov na wyciągniecie ręki”. Realizacja tego przedsięwzięcia ma m.in. w nowoczesny i atrakcyjny sposób wzbogacić… » więcej 2019-07-10, godz. 17:15, Gospodarka Projekt „Prudnik bez barier” ma wsparcie samorządowców. Powstanie mapa utrudnień dla niepełnosprawnych Czy w mieście znikną bariery architektoniczne zależy też od mieszkańców Prudnika. Z inicjatywą taką wyszło środowisko osób niepełnosprawnych. Związany z tym projekt, realizuje tamtejsze Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Na początek… » więcej 2019-07-09, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Prudnik: święto miasta z muzycznymi atrakcjami dla każdego Gwiazdy krajowej i czeskiej estrady będą atrakcją artystyczną Dni Prudnika. Doroczne święto tego miasta startuje dzisiaj ( 09.07) po południu. Na scenie plenerowej obok ośrodka kultury odbędzie się koncert muzyki i pieśni religijnej… » więcej 2019-07-03, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Ruszył proces ws. pożaru kamienicy w Prudniku. Przed sądem stanęli ojciec z synem 36-letni Rafał W. odpowie za zabójstwo i usiłowanie zabójstwa wielu osób, a jego ojciec 56-letni Adam W. za nieudzielenie pomocy. Dzisiaj (03.07) przed opolskim sądem okręgowym ruszył proces ws. pożaru w prudnickiej kamienicy przy… » więcej
280281282283284285286
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »