Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-07-10, 07:24 Autor: Jan Poniatyszyn

Kadra techniczna ucieka z małych miejscowości. Brakuje inżynierów, uczelnie „produkują” absolwentów w zawodach nieprzydatnych na rynku pracy

W rejestrach PUP w Prudniku nie brakuje osób z wykształceniem humanistycznym [zdj. Jan Poniatyszyn]
W rejestrach PUP w Prudniku nie brakuje osób z wykształceniem humanistycznym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Coraz większym problemem na południu Opolszczyzny jest znalezienie pracowników z wykształceniem technicznym. Poszukiwani są m.in. inżynierowie z branży budowlanej oraz informatycy. Z brakiem takich fachowców borykają się przedsiębiorcy oraz samorządowcy.
- Mamy problem z naborem inżynierów do pracy w wydziale inwestycji urzędu miejskiego - mówi Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. - Jest duża rotacja pracowników. Od dwóch miesięcy prowadzimy nabór na inżynierów w miejsce tych, którzy odeszli i nie wpływa żadna oferta. Mamy ambitne plany w zakresie inwestycji, remontów, które chcemy zrealizować do końca roku. Z powodu braku obsady kadrowej widzę takie ryzyko, że część tych zadań może być nie wykonana.

- Ci ludzie, którzy kończą uczelnie politechniczne np. we Wrocławiu błyskawicznie tam znajdują pracę w firmach informatycznych. Szanse, aby powrócili do rodzinnych miejscowości np. w powiecie prudnickim są bardzo małe – uważa Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, który wskazuje na problemy tamtejszego urzędu z pozyskaniem informatyków.

- Mamy zarejestrowanych 139 bezrobotnych z wyższym wykształceniem, ale głównie humanistycznym – podaje Grażyna Klimko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. - Potrzebne są zawody techniczne, informatycy. Natomiast takich u nas brakuje. Zawody techniczne nie mają obecnie popytu wśród młodzieży. Dużo jest osób, które mają wykształcenie zupełnie nieprzydatne na naszym rynku pracy. Przykładem jest historia krajów biblijnych. Znaleźć pracę dla takiej osoby to jest cud.

Absolwenci uczelni technicznych wybierają duże ośrodki miejskie, gdyż znacznie wyższe są tam zarobki. Z powodu ograniczeń budżetowych takich płac nie może zaoferować im wiele gmin, czy powiatów z Opolszczyzny.
Roman Sambor
Janusz Siano
Grażyna Klimko

Zobacz także

2025-01-02, godz. 17:45, Gospodarka Dostali państwowe pieniądze na usuwanie skutków powodzi, ale było niewiele czasu na ich wydatkowanie Samorządowcy mieli spore problemy z wydaniem pieniędzy na usuwanie skutków wrześniowej powodzi. Przyznaną w grudniu państwową subwencję musiano wydać do końca miesiąca. Ponad milion złotych otrzymał powiat prudnicki. » więcej 2024-12-31, godz. 13:03, Wiadomości z regionu Przez dwa lata wysłał ponad 40 tysięcy wiadomości do byłej partnerki. Stalker w rękach policji 39-latek, który przez blisko 2 lata miał uporczywie nękać swoją byłą partnerkę, jest już w rękach policji. W tym czasie wysłał jej prawie 40 tysięcy wiadomości zawierających między innymi wulgaryzmy i swoje nagie zdjęcia… » więcej 2024-12-29, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Pożar hali produkcyjnej w Prudniku. Nie ma osób poszkodowanych Pożar zakładu produkującego materace przy ul. Meblarskiej w Prudniku. Z ogniem walczy 10 zastępów państwowej i ochotniczej straży pożarnej. » więcej 2024-12-24, godz. 16:15, Gospodarka Prudnik: urząd pracy zwiększy wydatki na aktywizację bezrobotnych W powiecie prudnickim będzie więcej pieniędzy wspierających bezrobotnych i pracodawców. Pozytywny jest też tegoroczny bilans lokalnego rynku pracy, na którym nie było dużych zwolnień grupowych. » więcej 2024-12-23, godz. 19:10, Wiadomości z regionu Święta ukraińskich uczniów z Prudnika. „Nie wiem, czy będziemy aż tak świętować, bo jest wojna” Z powodu rosyjskiej agresji wielu Ukraińców spędzi święta Bożego Narodzenia na Opolszczyźnie. W rodzinne strony nie wracają pełnoletni mężczyźni w obawie przed wcieleniem do armii. Podczas świąteczno-noworocznej pauzy do ojczyzny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »