Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-07-10, 07:24 Autor: Jan Poniatyszyn

Kadra techniczna ucieka z małych miejscowości. Brakuje inżynierów, uczelnie „produkują” absolwentów w zawodach nieprzydatnych na rynku pracy

W rejestrach PUP w Prudniku nie brakuje osób z wykształceniem humanistycznym [zdj. Jan Poniatyszyn]
W rejestrach PUP w Prudniku nie brakuje osób z wykształceniem humanistycznym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Coraz większym problemem na południu Opolszczyzny jest znalezienie pracowników z wykształceniem technicznym. Poszukiwani są m.in. inżynierowie z branży budowlanej oraz informatycy. Z brakiem takich fachowców borykają się przedsiębiorcy oraz samorządowcy.
- Mamy problem z naborem inżynierów do pracy w wydziale inwestycji urzędu miejskiego - mówi Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz. - Jest duża rotacja pracowników. Od dwóch miesięcy prowadzimy nabór na inżynierów w miejsce tych, którzy odeszli i nie wpływa żadna oferta. Mamy ambitne plany w zakresie inwestycji, remontów, które chcemy zrealizować do końca roku. Z powodu braku obsady kadrowej widzę takie ryzyko, że część tych zadań może być nie wykonana.

- Ci ludzie, którzy kończą uczelnie politechniczne np. we Wrocławiu błyskawicznie tam znajdują pracę w firmach informatycznych. Szanse, aby powrócili do rodzinnych miejscowości np. w powiecie prudnickim są bardzo małe – uważa Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, który wskazuje na problemy tamtejszego urzędu z pozyskaniem informatyków.

- Mamy zarejestrowanych 139 bezrobotnych z wyższym wykształceniem, ale głównie humanistycznym – podaje Grażyna Klimko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. - Potrzebne są zawody techniczne, informatycy. Natomiast takich u nas brakuje. Zawody techniczne nie mają obecnie popytu wśród młodzieży. Dużo jest osób, które mają wykształcenie zupełnie nieprzydatne na naszym rynku pracy. Przykładem jest historia krajów biblijnych. Znaleźć pracę dla takiej osoby to jest cud.

Absolwenci uczelni technicznych wybierają duże ośrodki miejskie, gdyż znacznie wyższe są tam zarobki. Z powodu ograniczeń budżetowych takich płac nie może zaoferować im wiele gmin, czy powiatów z Opolszczyzny.
Roman Sambor
Janusz Siano
Grażyna Klimko

Zobacz także

2019-08-22, godz. 07:00, Gospodarka PKS wraca do Tułowic. Od września mieszkańcy dojadą do Korfantowa i Niemodlina Tułowice odzyskują kluczowe połączenia autobusowe. Od 2. września mieszkańcy będą mogli dzięki komunikacji zbiorowej dostać się do pobliskich - Niemodlina i Korfantowa. Za połączenia będzie odpowiadał PKS Opole. » więcej 2019-08-21, godz. 14:42, Wiadomości z regionu Prudnik: kandydaci PiS do parlamentu będą wspierać programy prospołeczne i rozwoju gospodarczego Mocną drużynę z Prudnika wystawia do parlamentu Prawo i Sprawiedliwość. Kandydatów startujących w październikowych wyborach do Senatu i Sejmu zaprezentowano na tamtejszym rynku. Trzy z tych osób, to z zawodu nauczyciele, a czwarta… » więcej 2019-08-21, godz. 11:29, Wiadomości z regionu Prudnik: starostwo wykryło nieprawidłowości w DPS. Po śmierci pensjonariuszy, ich pieniądze nie zawsze trafiały do spadkobierców Nieprawidłowości w prudnickim Domu Pomocy Społecznej stwierdził audyt przeprowadzony przez tamtejsze starostwo. Zawiadomiono też prokuraturę. Chodzi o wypłatę pieniędzy, które należały do zmarłych pensjonariuszy DPS. » więcej 2019-08-20, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Ryszard Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej stawia na lokalność. W Prudniku ruszyła kampania wyborcza do parlamentu Ryszard Wilczyński zbierał podpisy poparcia oraz promował swój program wyborczy na prudnickim rynku. Kandydując z listy Koalicji Obywatelskiej ubiega się o reelekcję. » więcej 2019-08-20, godz. 19:00, Gospodarka Problemy z wyłonieniem wykonawcy przebudowy dworca PKS w Prudniku Samorząd Prudnika unieważnił przetarg na przebudowę dworca autobusowego. Dotychczasowa koncepcja zakładała wyburzenie obiektu dawnego PKS i wybudowanie tam centrum przesiadkowego dla komunikacji publicznej. Do przetargu stanęło pięć… » więcej
273274275276277278279
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »