Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-06-25, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: niepełnosprawni są dyskryminowani? "Mam nadzieję, że warsztaty terapii powstaną"

Spotkanie poświęcone problemowi osób niepełnosprawnych w prudnickim biurze parlamentarnym Katarzyny Czochary [zdj. Jan Poniatyszyn]
Spotkanie poświęcone problemowi osób niepełnosprawnych w prudnickim biurze parlamentarnym Katarzyny Czochary [zdj. Jan Poniatyszyn]
Powiat prudnicki jest w niechlubnym gronie samorządów lokalnych bez warsztatów terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych. Problemowi temu poświęcone było spotkanie, które w swoim biurze poselskim zorganizowała posłanka PiS Katarzyna Czochara. W powiecie orzeczenie o niepełnosprawności ma 4,5 tysiąca mieszkańców.
- Zapotrzebowanie na warsztaty terapii zajęciowej jest ogromne – uważa Stanisława Rybak, która ma niepełnosprawną, dorosła córkę. – Skala jest bardzo duża, tylko rodzice nie wiedzą, jak do tego podejść. Mam nadzieję, że warsztaty terapii powstaną i te nasze duże dzieci będą mogły pracować i być docenione. Żeby zobaczyli, jak zdrowi ludzie pracują. Oni też by tak chcieli.

Warsztaty terapii zajęciowej przygotowują osoby niepełnosprawne do podjęcia pracy zawodowej. Problem jednak w tym, że w powiecie prudnickim zaledwie jeden procent osób z orzeczeniami o niepełnosprawności ma wpis pozwalający im na udział w takich warsztatach.

- Na początek chcielibyśmy aktywizować około 40 osób, a mamy zaledwie dwie z odpowiednimi orzeczeniami lekarskimi – mówi Aleksander Bugla ze spółki Infirmicare. – Pojawia się pytanie, co my możemy zrobić, żeby w orzeczeniu pojawił się wymagany wpis, ale nie kosztem osób niepełnosprawnych. Żeby te osoby miały gwarancję, że gdy ponownie staną na komisję lekarską to nie zostaną „uzdrowione”. Od nich się wymaga zaświadczeń lekarskich, aby udowodniły, że mogą pracować. Czy to nie jest systemowo najbardziej dyskryminowana grupa społeczna?

Wnioski z tego prudnickiego spotkania przedstawione zostaną liderce opolskiego PiS. Według rządowych danych w Polsce spośród około pięciu milionów osób z niepełnosprawnością pracuje mniej niż co czwarta. W kraju jest jeszcze 20 powiatów, które nie mają warsztatów terapii zajęciowej.
Stanisława Rybak
Aleksander Bugla

Zobacz także

2018-05-25, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku pod lupą prokuratury. Czy dyrektor nie dopełnił obowiązków? Prokuratura bada nieprawidłowości finansowe, jakie stwierdzono w prudnickim Zespole Szkół Rolniczych. Chodzi o wydatki na paliwo oraz dochody ze sprzedaży zboża przez szkolne gospodarstwo rolne. Malwersacje z tym związane przypisywane… » więcej 2018-05-23, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Prudnik: upubliczniono wizerunek sklepowego złodzieja [FILM] Policja poszukuje sprawcy zuchwałej kradzieży w prudnickim sklepie. W tym celu upubliczniono wizerunek złodzieja. Przestępstwo miało miejsce w lutym. » więcej 2018-05-22, godz. 15:30, Gospodarka Prudnik: bezrobocie spada, przybyło pieniędzy na jego dalsze zwalczanie Niemal 650 tysięcy złotych dodatkowo zasili aktywizację bezrobotnych w powiecie prudnickim. Pieniądze te miejscowy pośredniak pozyskał z ministerialnej rezerwy. Udało się to m.in. dzięki temu, że w Prudniku prowadzona jest rewitalizacja… » więcej 2018-05-22, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Prudnik: rośnie frekwencja w tamtejszych schroniskach Coraz więcej gości korzysta ze Szkolnych Schronisk Młodzieżowych w Prudniku i Wieszczynie. Tym samym mniej do ich funkcjonowania dopłaca gmina, która jest właścicielem tej bazy turystyczno-oświatowej. W ubiegłym roku wpływy z jej… » więcej 2018-05-20, godz. 00:06, Sport i turystyka Drużyny szachowe grają w Suchym Borze Sześć zespołów szachowych walczy w Suchym Borze o mistrzostwo ligi wojewódzkiej, dające prawo gry w drugiej lidze krajowej, gdzie już mamy jednego przedstawiciela. » więcej
357358359360361362363
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »