Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-03-31, 17:00 Autor: Jan Poniatyszyn

DPS dla alkoholików nie podoba się mieszkańcom przysiółka

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Wieszczynie [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sprzeciw mieszkańców oraz przeszkody formalne komplikują plany władz powiatu prudnickiego. Ich zamiarem jest utworzenie Domu Pomocy Społecznej dla alkoholików w Wieszczynie. Na ten cel przeznaczone ma być działające tam Szkolne Schronisko Młodzieżowe, które gmina zamierza przekazać powiatowi.
- Mieszkańcy negatywnie nastawieni są do tej sytuacji - mówi Elżbieta Bodnar-Cieluch, sołtys Dębowca, którego Wieszczyna jest przysiółkiem. – Boją się, że mogą być tam scysje, nieporozumienia z osobami, które będą w tym DPS. Wiele razy rozmawiałam z przebywającymi w tym schronisku młodzieżowym. Byli mile zaskoczeni standardem, a przede wszystkim ciszą i spokojem. To ich właśnie tutaj przyciąga.

Wieszczynę zamieszkuje zaledwie 30 osób. Znajduje się ona przy granicy z Czechami w Parku Krajobrazowym „Gór Opawskich”.

- Obawy tych mieszkańców są nieuzasadnione – przekonuje starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Jestem po rozmowach z dyrektorem podobnego ośrodka w Krakowie, który może przyjąć 60 osób. Leży on przy dużym osiedlu mieszkaniowym. Nigdy nie było tam skargi ze strony mieszkańców osiedla, że jest to uciążliwe dla nich. Myślę, że mieszkańcy Wieszczyny będą zadowoleni, że pojawiły się dla nich dobre i stałe miejsca pracy w samorządowej instytucji.

Dawne prewentorium w Wieszczynie gmina zaadaptowała na Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy udziale unijnych funduszy. Teraz dokłada do tego interesu 200 tysięcy złotych rocznie. Władze Prudnika chcą przekazać schronisko powiatowi w zamian za budynek szkoły zawodowej przy ulicy Podgórnej. Negatywną opinię w tej sprawie wydał opolski kurator oświaty. Starostwo jednak liczy, że zmieni on zdanie. Inaczej niemożliwe będzie pozyskanie z ministerstwa dwóch milionów złotych na utworzenie DPS dla osób z problemami alkoholowymi.
Elżbieta Bodnar – Cieluch
Radosław Roszkowski

Zobacz także

2017-03-22, godz. 09:05, Wiadomości z regionu Będą zalesienia oraz dogodna droga dla turystów na Kopę Biskupią Dogodna wiosenna aura przyśpieszy prace w Nadleśnictwie Prudnik. Podległe mu lasy znajdują się na pograniczu polsko-czeskim. Najbardziej znany kompleks obejmuje Park Krajobrazowy Gór Opawskich. Plany dotyczące tego terenu uwzględniają… » więcej 2017-03-21, godz. 22:05, Gospodarka Brexit zniechęca bezrobotnych do szukania pracy w Wielkiej Brytani? Coraz mniej bezrobotnych z powiatu prudnickiego wyjeżdża zarobkować za granicą. Powodem tego jest rosnąca liczba ofert pracy w naszym regionie. Zdecydowanie zmieniła się też geografia takich wyjazdów. Jeżeli już mają miejsce, to… » więcej 2017-03-21, godz. 15:45, Gospodarka Nowoczesne laboratorium i symulator będzie służyło opolskim uczniom 20 nowych stanowisk doświadczalnych z zakresu fizyki i chemii oraz nowoczesny symulator jazdy samochodem ciężarowym. Takie urządzenia trafią w ręce uczniów ze szkół zawodowych z naszego województwa. Dziś w Regionalnym Centrum Rozwoju… » więcej 2017-03-20, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Sprawca potrącenia przyznał się do winy. Był pijany i nie pamiętał ile wypił wódki Sprawca przyznał się do potrącenia w Prudniku idącej chodnikiem 73-letniej kobiety. Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek (17.03). W chwili zatrzymania 24-letni mieszkaniec Krapkowic miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Wyjaśnił… » więcej 2017-03-18, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Spójrz przez gardinkę, czyli wielokulturowa Ziemia Prudnicka Duże zainteresowanie towarzyszyło piątkowej promocji niecodziennej książki w Prudniku. Publiczność szczelnie wypełniła salę reprezentacyjną tamtejszego ośrodka kultury. Książka jest pracą zbiorową i ma tytuł „Spojrzenie… » więcej
440441442443444445446
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »