Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-02-07, 22:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Na jego msze „młodzi walili drzwiami i oknami”

Jan Grzegorczyk podczas spotkania autorskiego w POK. Prezentuje książkę swojego przyjaciela Jana Góry „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jan Grzegorczyk podczas spotkania autorskiego w POK. Prezentuje książkę swojego przyjaciela Jana Góry „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Był niezwykłym kapłanem, na którego msze przyjeżdżano z całej Polski. Tak o zmarłym zakonniku Janie Górze opowiadał jego przyjaciel. W Prudnika rozpoczęły się obchody poświęcone temu duchownemu. Ich preludium było spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem publicystą, pisarzem i scenarzystą filmowym. Jest on autorem książki „Święty i błazen”, która opowiada o Janie Górze.
- Poznałem go w latach siedemdziesiątych i był wówczas najbardziej znaną postacią w Poznaniu – mówi Jan Grzegorczyk. – Ojciec Jan był wtedy rewolucjonistą. Wprowadził w polskim kościele kanony z Taize. On, jak gdyby zlikwidował barierę między ołtarzem, a nawą główną. Nikt z takim kapłanem nie miał do czynienia. Przecież ludzie z całej Polski przyjeżdżali, podpatrywali go. Nawet Góra mi mówił, że Rydzyk przyjeżdżał i oglądał te msze, na które młodzi walili drzwiami i oknami.

Dla Jana Góry szczególną postacią był Prymas Polski Stefan Wyszyński, którego komunistyczne władze więziły w Prudniku-Lesie. W tamtejszym klasztorze dominikanin dowiedział się też o zamachu na papieża Jana Pawła II.

- Prymas i papież ciągle mu się z tym Prudnikiem łączyli – opowiada Grzegorczyk. – To były jego absolutnie największe miłości. Mała ojczyzna, rodzina i miejsce, z którym związane są jego najukochańsze postaci Prymas Wyszyński i Jan Paweł II.

Jan Góra wychował się w Prudniku. Mimo, że mieszkał w Poznaniu wracał w rodzinne strony animując różne wydarzenia nawiązujące do postaci Prymasa Tysiąclecia oraz Karola Wojtyły. W niedzielę na murach tamtejszego kościoła odsłonięta zostanie tablica i medalion upamiętniający pochodzącego z tego miasta twórcę ogólnopolskich spotkań młodzieży w Lednicy. Przez najbliższe dni wydarzeniu temu towarzyszyć będą okolicznościowa wystawa, koncerty, wieczory poetyckie oraz projekcje filmów.
Jan Grzegorczyk
Jan Grzegorczyk

Zobacz także

2023-11-07, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Franciszek Surmiński będzie upamiętniony. Jego pomnik stanie obok rzeźby Stanisława Szozdy Legenda polskiego kolarstwa Franciszek Surmiński zostanie upamiętniony w Prudniku, gdzie mieszkał. Stawał na podium wielu wyścigów. Wygrał m.in. trzy etapy Tour de Pologne. Jego największy sukces to mistrzostwo Polski w kolarstwie… » więcej 2023-11-06, godz. 20:15, Wiadomości z regionu Szkolny budżet obywatelski rozwija aktywność społeczną uczniów prudnickiej podstawówki W Prudniku budżet obywatelski mają nie tylko dorośli, ale i też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4. Ruszyła tam druga edycja szkolnego budżetu obywatelskiego. Pokazuje to młodym ludziom, że mogą mieć realny wpływ na swoje otocz… » więcej 2023-11-06, godz. 17:54, Gospodarka Prudnik: od dekad bezrobocie w powiecie nie było na tak niskim poziomie Bezrobocie w powiecie prudnickim jest najniższe od ponad 20 lat. Coraz częściej szukający zatrudnienia nie korzystają z pośrednictwa urzędu pracy. Według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce wynosi pięć procent… » więcej 2023-11-06, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Pijany kierowca z Małopolski zaparkował na rondzie w Prudniku Na wysepce ronda im. Stanisława Szozdy w Prudniku zakończył jazdę 69-letni kierowca z województwa małopolskiego. Policjanci informują, że mężczyzna był nietrzeźwy - miał 1,5 promila alkoholu. » więcej 2023-11-01, godz. 09:29, Wiadomości z regionu Żydowski cmentarz w Prudniku. Przypomina przedwojenne lata świetności miasta Świadectwem dawnej prosperity Prudnika jest żydowska nekropolia. Na kirkucie pochowano przedwojenną elitę Śląska m.in. znanych przemysłowców, lekarzy, radców miejskich, przewodniczących gminy żydowskiej. Zachowały się okazałe… » więcej
69707172737475
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »