Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-02-07, 22:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Na jego msze „młodzi walili drzwiami i oknami”

Jan Grzegorczyk podczas spotkania autorskiego w POK. Prezentuje książkę swojego przyjaciela Jana Góry „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jan Grzegorczyk podczas spotkania autorskiego w POK. Prezentuje książkę swojego przyjaciela Jana Góry „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Był niezwykłym kapłanem, na którego msze przyjeżdżano z całej Polski. Tak o zmarłym zakonniku Janie Górze opowiadał jego przyjaciel. W Prudnika rozpoczęły się obchody poświęcone temu duchownemu. Ich preludium było spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem publicystą, pisarzem i scenarzystą filmowym. Jest on autorem książki „Święty i błazen”, która opowiada o Janie Górze.
- Poznałem go w latach siedemdziesiątych i był wówczas najbardziej znaną postacią w Poznaniu – mówi Jan Grzegorczyk. – Ojciec Jan był wtedy rewolucjonistą. Wprowadził w polskim kościele kanony z Taize. On, jak gdyby zlikwidował barierę między ołtarzem, a nawą główną. Nikt z takim kapłanem nie miał do czynienia. Przecież ludzie z całej Polski przyjeżdżali, podpatrywali go. Nawet Góra mi mówił, że Rydzyk przyjeżdżał i oglądał te msze, na które młodzi walili drzwiami i oknami.

Dla Jana Góry szczególną postacią był Prymas Polski Stefan Wyszyński, którego komunistyczne władze więziły w Prudniku-Lesie. W tamtejszym klasztorze dominikanin dowiedział się też o zamachu na papieża Jana Pawła II.

- Prymas i papież ciągle mu się z tym Prudnikiem łączyli – opowiada Grzegorczyk. – To były jego absolutnie największe miłości. Mała ojczyzna, rodzina i miejsce, z którym związane są jego najukochańsze postaci Prymas Wyszyński i Jan Paweł II.

Jan Góra wychował się w Prudniku. Mimo, że mieszkał w Poznaniu wracał w rodzinne strony animując różne wydarzenia nawiązujące do postaci Prymasa Tysiąclecia oraz Karola Wojtyły. W niedzielę na murach tamtejszego kościoła odsłonięta zostanie tablica i medalion upamiętniający pochodzącego z tego miasta twórcę ogólnopolskich spotkań młodzieży w Lednicy. Przez najbliższe dni wydarzeniu temu towarzyszyć będą okolicznościowa wystawa, koncerty, wieczory poetyckie oraz projekcje filmów.
Jan Grzegorczyk
Jan Grzegorczyk

Zobacz także

2023-12-01, godz. 16:34, Wiadomości z regionu Jarmark świąteczny w Prudniku oficjalnie otwarty. Potrwa cały weekend Stoiska z wyrobami artystycznymi, rzemieślniczymi, degustacja potraw oraz koncerty i parada motomikołajów - to główne atrakcje VI Jarmarku Bożonarodzeniowego w Prudniku. Przedświąteczna impreza została zainaugurowana dziś (01.12)… » więcej 2023-11-29, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Ciekawie zapowiada się jarmark świąteczny w Prudniku Stoiska z wyrobami artystycznymi, rzemieślniczymi, degustacja potraw oraz koncerty i parada Motomikołajów - to główne atrakcje VI Jarmarku Bożonarodzeniowego w Prudniku. Przedświąteczna impreza odbędzie się na rynku w nadchodzący… » więcej 2023-11-27, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Gminy nakładają mandaty. Zwiększone kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków Nieprawidłowości dotyczące użytkowania szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków stwierdzono w gminach Prudnik i Biała. Wykazały je urzędnicze kontrole. Zmiany ustawowe nałożyły na gminy obowiązek ewidencji i regularnych kontroli… » więcej 2023-11-27, godz. 17:24, Wiadomości z regionu Prudnik: pozyskane pieniądze uczniowie postanowili przeznaczyć na szkolenie wspinaczkowe Szkolenie z podstaw wspinaczki zafundowali sobie uczniowie Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Na ten cel przeznaczyli pozyskane pieniądze. Otrzymali je składając projekt do programu samorządu województwa „Opolskie dla młodzieży… » więcej 2023-11-24, godz. 17:14, Kultura i rozrywka Prudnik: podczas warsztatów piernikarskich w muzeum uczą tradycyjnych wypieków świątecznych Ich smak i aromat wprowadza nas w świąteczny klimat. Warsztaty z wypiekania pierników organizuje prudnickie muzeum. Zajęcia praktyczne prowadzone są z użyciem dawnych form cukierniczych. » więcej
65666768697071
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »