Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2018-02-07, 22:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Na jego msze „młodzi walili drzwiami i oknami”

Jan Grzegorczyk podczas spotkania autorskiego w POK. Prezentuje książkę swojego przyjaciela Jana Góry „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jan Grzegorczyk podczas spotkania autorskiego w POK. Prezentuje książkę swojego przyjaciela Jana Góry „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi” [zdj. Jan Poniatyszyn]
Był niezwykłym kapłanem, na którego msze przyjeżdżano z całej Polski. Tak o zmarłym zakonniku Janie Górze opowiadał jego przyjaciel. W Prudnika rozpoczęły się obchody poświęcone temu duchownemu. Ich preludium było spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem publicystą, pisarzem i scenarzystą filmowym. Jest on autorem książki „Święty i błazen”, która opowiada o Janie Górze.
- Poznałem go w latach siedemdziesiątych i był wówczas najbardziej znaną postacią w Poznaniu – mówi Jan Grzegorczyk. – Ojciec Jan był wtedy rewolucjonistą. Wprowadził w polskim kościele kanony z Taize. On, jak gdyby zlikwidował barierę między ołtarzem, a nawą główną. Nikt z takim kapłanem nie miał do czynienia. Przecież ludzie z całej Polski przyjeżdżali, podpatrywali go. Nawet Góra mi mówił, że Rydzyk przyjeżdżał i oglądał te msze, na które młodzi walili drzwiami i oknami.

Dla Jana Góry szczególną postacią był Prymas Polski Stefan Wyszyński, którego komunistyczne władze więziły w Prudniku-Lesie. W tamtejszym klasztorze dominikanin dowiedział się też o zamachu na papieża Jana Pawła II.

- Prymas i papież ciągle mu się z tym Prudnikiem łączyli – opowiada Grzegorczyk. – To były jego absolutnie największe miłości. Mała ojczyzna, rodzina i miejsce, z którym związane są jego najukochańsze postaci Prymas Wyszyński i Jan Paweł II.

Jan Góra wychował się w Prudniku. Mimo, że mieszkał w Poznaniu wracał w rodzinne strony animując różne wydarzenia nawiązujące do postaci Prymasa Tysiąclecia oraz Karola Wojtyły. W niedzielę na murach tamtejszego kościoła odsłonięta zostanie tablica i medalion upamiętniający pochodzącego z tego miasta twórcę ogólnopolskich spotkań młodzieży w Lednicy. Przez najbliższe dni wydarzeniu temu towarzyszyć będą okolicznościowa wystawa, koncerty, wieczory poetyckie oraz projekcje filmów.
Jan Grzegorczyk
Jan Grzegorczyk

Zobacz także

2019-03-08, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Był poza służbą, ale nie pozwolił kontynuować jazdy nietrzeźwemu kierowcy Również w czasie wolnym od służby policjanci zapobiegają niebezpiecznym zdarzeniom. Andrzej Puzio, dyżurny komendy powiatowej w Prudniku przyczynił się do zatrzymania nietrzeźwego kierującego. Mężczyzna miał ponad 1,5 promila… » więcej 2019-03-08, godz. 09:00, Sport i turystyka Nagrodzono „Wieże Pogranicza”, które przyciągają coraz więcej turystów Prestiżową nagrodę Kryształowego Orła 2019 w kategorii atrakcja turystyczna, podczas Międzynarodowych Targów Turystyki i Wolnego Czasu we Wrocławiu, otrzymały prudnickie „Wieże Pogranicza”. Jest to produkt turystyczny, który… » więcej 2019-03-07, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Księgowe wracają do szkół. To decyzja prudnickiego starosty Zlikwidowano referat obsługi finansowo-księgowej szkół i placówek oświatowych w prudnickim starostwie. Pracowało w nim sześć osób. Reorganizacja ta oznacza powrót księgowości do szkół. Samodzielnego prowadzenia finansów placówki… » więcej 2019-03-06, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Prudnik: basen w zabytkowej łaźni miejskiej jeszcze długo będzie nieczynny Kontrowersje wzbudza dostępność do pływalni w Prudniku. Wiekowy basen przy ulicy Parkowej zamknięto w maju ubiegłego roku. Nowy obiekt otwarto przed wyborami samorządowymi, ale nie jest on w stanie pomieścić wszystkich amatorów pływania… » więcej 2019-03-05, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Niecodzienna śnieżyca wiosenna objęta będzie czynną ochroną Nowy rezerwat przyrody będzie miała Opolszczyzna. Utworzony zostanie na obszarze Leśnictwa Markowice w gminie Nysa. Otrzyma nazwę „Śnieżyca”. Ma ona ścisły związek z celem powstania tego rezerwatu, jakim jest zachowanie licznego… » więcej
297298299300301302303
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »