Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-12-24, 15:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Pasterka uskrzydla. Do Wigilii zasiądą też nasi rodacy za wschodnią granicą

Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Kościół rzymskokatolicki w Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wigilia i Boże Narodzenie szczególnie uroczyście obchodzone są też przez Polaków na przedwojennych Kresach. Według niektórych szacunków na Ukrainie jest blisko milion naszych rodaków. Niestety szybko ich ubywa. To właśnie tam tworzył poeta Franciszek Karpiński, który napisał znane do dzisiaj pieśni m.in. „Kiedy ranne wstają zorze” oraz „Bóg się rodzi”.
- Święta obchodzimy, tak jak przekazali nam to nasi przodkowie – mówi Wiktoria Antonowicz, emerytowana nauczycielka z Nadwórnej. – My Polacy adoptowani do tego narodu wśród, którego żyjemy zachowaliśmy polskie tradycje. Np. Ukraińcy od nas zapożyczyli barszcz z uszkami, a my od nich kutie. Na stole wigilijnym są ryby, bo to jest postna potrawa, no i jak zwykle pierogi. Spożywamy opłatek. U Ukraińców tej tradycji nie ma. My najpierw dzielimy się opłatkiem, składamy życzenia, a później próbujemy kutie.

- Obowiązkowo Polacy żyjący na Ukrainie kolędują oraz idą na pasterkę – dodaje mieszkanka Nadwórnej, które jest miastem partnerskim Prudnika. – Bardzo lubimy atmosferę tego święta. Nie raz czujesz się taki zmęczony, a potem na pasterce tobie, jakby skrzydła wyrastają. Coś takiego otrzymujesz niezwykłego, niesamowitego, że starczy tego na cały rok.

Ostoją polskości na Ukrainie jest Kościół Rzymskokatolicki. Wigilię prawosławni i grekokatolicy obchodzić będą 6 stycznia.
Wiktoria Antonowicz
Wiktoria Antonowicz

Zobacz także

2017-03-18, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Tymczasowa przeprawa w Prudniku ma powstać do końca roku Do końca roku powstanie tymczasowa przeprawa rzeczna w Prudniku. Takie są plany władz miejskich. Dzięki niej możliwe będzie przynajmniej częściowe rozładowanie korków ulicznych, jakie spodziewane są od marca przyszłego roku. Wówczas… » więcej 2017-03-17, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Szpital zaczyna nadrabiać wieloletnie zaległości Po latach stagnacji zmienia się szpital Prudnickiego Centrum Medycznego. Dotyczy to jego funkcjonalności, estetyki pomieszczeń oraz kadry medycznej. Widać już efekty prac remontowych na parterze lecznicy. Zapowiadany jest rozwój oddziału… » więcej 2017-03-16, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Ciężarówki nie pojadą leśną drogą powiatową. Nie ma aprobaty dla jej przebudowy Upadł pomysł udrożnienia trasy powiatowej Dębowiec - Trzebina. Przebiegać nią miał objazd dla ciężarówek wywożących szarogłaz z kopalni w Dębowcu. Wytyczenie tego obejścia Prudnika związane jest z przebudową mostu na ulicy… » więcej 2017-03-15, godz. 11:00, Gospodarka Wszystkie instytucje tej wioski w jednym miejscu Przedszkole, wiejski dom kultury i remiza w jednym kompleksie budynków, takie plany dotyczące Łąki Prudnickiej ma gmina. Inwestycja ta ma być zrealizowana na bazie hali sportowej. Obiekt ten już ponad dwie dekady jest nieużytkowany… » więcej 2017-03-14, godz. 13:50, Gospodarka Zagospodarują powojskowe tereny na Koziej Górze 5,6 mln złotych to wartość zadania, które niebawem ruszy w Prudniku. W planach jest np. zagospodarowanie byłego poligonu na zboczu Koziej Góry. Na południowych peryferiach tego miasta znajdują się tereny o dużym potencjale turystycznym… » więcej
441442443444445446447
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »