Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-11-21, 07:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Pracownicy DPS piszą petycje o większe zarobki, które są najniższe w pomocy społecznej

Narada robocza kierownictwa opolskich DPS w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Narada robocza kierownictwa opolskich DPS w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Personel Domów Pomocy Społecznej to nadal jedna z najsłabiej wynagradzanych grup zawodowych. Funkcjonowaniu tych placówek poświęcona była narada robocza w Prudniku. Odbyła się ona pod przewodnictwem wicewojewody opolskiego, który odwiedził miejscowy DPS oraz w Racławicach Śląskich. Placówki te podlegają powiatom.
- Pobyt większość naszych mieszkańców finansowany jest jeszcze na starych zasad – mówi siostra Maria Klimczok, dyrektor DPS w Czarnowąsach. – Nie jest to ani za bardzo przyjemna praca, ani łatwa. Np. u nas jest 30 osób leżących na 120 wszystkich mieszkańców. Pracownicy by się ogromnie ucieszyli - i nawet mają takie petycje - gdyby dostali większą premię albo trzynastkę, którą im kiedyś zabrano. To na pewno jest znaczący problem finansowy.

Praca pracownika socjalnego DPS jest jedną z trudniejszych w sektorze pomocy społecznej.

- Czynimy zabiegi, aby była doceniona – powiedziała wicewojewoda Violetta Porowska. – W ubiegłym roku z inicjatywy wojewody znaleźliśmy pieniądze, żeby te wyrównanie przekazać wszystkim DPS-om w naszym województwie. Za to można zrobić już coś konkretnego. Cały czas rozmawiamy na ten temat z ministerstwem szczególnie, że pani minister Rafalska i jej zastępcy mają doskonałą świadomość, jaka to jest ciężka, trudna praca i mało opłacana. Właściwie o każdej sferze pracowniczej myślimy i o tej również.

W prudnickim spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich DPS-ów zarejestrowanych w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. W regionie jest 29 takich placówek. Dzisiaj (21.11) przypada dzień pracownika socjalnego.
Maria Klimczok
Wioletta Porowska

Zobacz także

2017-03-08, godz. 22:15, Gospodarka Nie ma miejsc w przedszkolu, trudno znaleźć pracę. Trudna sytuacja mieszkanek powiatu prudnickiego Spada bezrobocie w powiecie prudnickim. Nadal jednak najtrudniej jest tam znaleźć pracę kobietom. Problemy mają zwłaszcza matki samotnie wychowujące dzieci. Kobiety stanowią ponad 55 procent zarejestrowanych w tamtejszym pośrednia… » więcej 2017-03-08, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Obawiają się centralizacji usług świadczonych przez powiaty Odbieranie powiatom ich kompetencji niepokoi starostów. W Częstochowie dobyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie Związku Powiatów Polskich. Poświęcone było omówieniu zagrożeń dla funkcjonowania tego szczebla samorządu lokaln… » więcej 2017-03-07, godz. 15:04, Wiadomości z regionu Winny śmierci dziecka? Ruszył proces mieszkańca Głuchołaz Nieumyślne spowodowanie śmierci syna i znęcanie się nad żoną zarzuca prokuratura 33-letniemu Dawidowi K. z Głuchołaz. Oskarżony nie przyznaje się do winy. Przed prudnickim sądem ruszył jego proces. » więcej 2017-03-06, godz. 15:59, Kultura i rozrywka Bydom godać po ślonsku Nadspodziewanie dużym zainteresowaniem cieszy się Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej w Prudniku. Do udziału zgłosiło się już blisko 60 osób. Są to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich. » więcej 2017-03-06, godz. 06:15, Wiadomości z regionu "W rodzinie lepiej" - wspólny projekt mieszkańców pogranicza Rodziny zastępcze z naszego pogranicza wymienią się doświadczeniami.To pierwsze takie przedsięwzięcie w naszym regionie. Wspólny projekt zrealizują rodziny zastępcze z Prudnika oraz Jesenika. Adresowany jest on do stu osób z pogranicza… » więcej
443444445446447448449
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »