Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-10-15, 17:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Poznając się bliżej w młodości nie będą z sobą walczyć będąc dorosłymi

Uczestnicy polsko-niemiecko-ukraińskiego projektu. Występ prudnickich gimnazjalistów [zdj. YouTube]
Uczestnicy polsko-niemiecko-ukraińskiego projektu. Występ prudnickich gimnazjalistów [zdj. YouTube]
Obalanie uprzedzeń i propagowanie tolerancji, takie m.in. są cele międzynarodowego projektu, w którym wzięli udział gimnazjaliści z Prudnika. Z niemieckimi i ukraińskimi rówieśnikami spotkali się za zachodnią granicą w Steinfeld. Odbyła się tam kolejna edycja projektu „Kinder ohne Grenzen” – „Dzieci bez Granic”.
- Miałam okazję poznać kulturę i historię sąsiednich krajów - mówi prudnicka gimnazjalistka Martyna Włodarczyk. – Bardzo podobał mi się ten wyjazd do Niemiec. Zwiedziliśmy dużo ciekawych miejsc. Byliśmy także w Belgi i Holandii. Zyskaliśmy nowe znajomości oraz widzieliśmy się ze „starymi” przyjaciółmi.

- Z moich obserwacji wynika, że bardziej otwartą grupą byli młodzi Niemcy – uważa Maja Grzesło z prudnickiego gimnazjum. – Mieli większe poczucie humoru i łatwiej nawiązywało się z nimi kontakty.

- Założeniem projektu jest to, aby dzieci z różnych kręgów kulturowych poznawały się bliżej i lepiej się rozumiały – tłumaczy Katarzyna Wołoszyn, nauczyciel języka niemieckiego z Gimnazjum nr 1 w Prudniku. – Aby uczestnicy nawiązywali znajomości, nowe przyjaźnie. Tak, jak powiedział inicjator tych spotkań profesor Hansjosef Buchkremer: „Dzieci, które nawiązują przyjaźnie z dziećmi z innych krajów nie prowadzą przeciw sobie wojen jako dorośli”.

Projekt „Kinder ohne Grenzen” finansuje niemiecka fundacja działająca przy uniwersytecie w Kolonii. Szkoły z gminy Prudnik współpracują z nią od 2003.
Martyna Włodarczyk i Maja Grzesło
Katarzyna Wołoszyn

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »