Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-09-26, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Pod pozorem produkcji biopaliw zwozili niebezpieczne odpady?

Proces w sprawie nielegalnego składowania odpadów ruszył przed Sądem Rejonowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Proces w sprawie nielegalnego składowania odpadów ruszył przed Sądem Rejonowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sprawa nielegalnie składowanych odpadów ruszyła przed Sądem Rejonowym w Prudniku. Oskarżeni to Mariusz Ś. i Witold W. Zarzuca się im przywóz do Konradowa w gminie Głuchołazy 300 ton śmieci niebezpiecznych dla ludzi i przyrody. Odpady komunalne ze Śląska złożono w dawnej cegielni. Jak wyjaśnił jeden z oskarżonych miały to być komponenty do produkcji biopaliw. Jak ustalono w śledztwie spółka ta nie miała zezwoleń na przerób odpadów.
- Informację o ich składowaniu otrzymaliśmy w październiku 2016 roku - mówi świadek Jarosław Feret z Urzędu Miejskiego w Głuchołazach. – Wody opadowe z miejsca gromadzenia odpadów mogą spływać do potoku Starynka, który wpływa do rzeki Biała. Jest ona ujęciem wody dla mieszkańców Nysy. Jak powiedziałem w sądzie, żadnych badań żeśmy nie wykonywali natomiast ilość i wygląd tych odpadów wskazywała na to, że mogą stanowić istotne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Przed prudnickim sądem nie stawili się oskarżeni w tej sprawie. Mariusz Ś. przedstawił zwolnienie lekarskie. W śledztwie nie przyznał się do winy. Wyjaśnił, że nie wiedział, co jest przywożone na teren należący do jego spółki. Jej prezes Witold W. skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień. Oskarżonym grozi do pięciu lat więzienia. Zawiadomienie dotyczące stawianych im zarzutów wpłynęło do prokuratury z urzędu miejskiego w Głuchołazach. Wszczął on postępowanie administracyjne dotyczące usunięcia odpadów. Właściciele cegielni, gdzie są składowane nie odpowiedzieli dotąd na skierowaną do nich korespondencję.
Jarosław Feret

Zobacz także

2018-02-05, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Poligon na Koziej Górze w Prudniku adaptowany na cele cywilne Nowe miejsca rekreacji i wypoczynku powstają na obrzeżach Prudnika. Miasto zagospodaruje na ten cel Kozią Górę, gdzie przed laty był poligon wojskowy. W sąsiedztwie znajduje się Sanktuarium Świętego Józefa. W latach pięćdziesiątych… » więcej 2018-02-05, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Prudnik jest wyjątkowy? Tak twierdzą autorzy nowej publikacji o mieście „Niecodziennik! Prudnik mniej znany…” to tytuł najnowszej publikacji, która przybliży dzieje i niezwykłość architektoniczną tego miasta. Książka zawiera elementy albumu i przewodnika turystycznego. Nawiązuje ona do wydawnictwa… » więcej 2018-02-02, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Nie zlikwidują liceum, bo na klasy mundurowe mogą otrzymać pieniądze od armii Z likwidacji II Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku wycofało się tamtejsze starostwo. Odwołano nadzwyczajną sesji rady powiatu, która miała podjąć w tej sprawie uchwałę. II LO chciano włączyć do I Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2018-02-02, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Wojsko uratuje Prudnik przed katastrofą komunikacyjną Nie ma już przeszkód, aby armia postawiła most tymczasowy w Prudniku. Potwierdził to rekonesans przeprowadzony przez wojsko na miejscu budowy. Przeprawa ta ma zmniejszyć korki w mieście, gdy modernizowany będzie pobliski most na drodze… » więcej 2018-02-02, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Swoje prace pokażą artyści z pogranicza polsko-czeskiego „Sztuka nas łączy” to tytuł wystawy fotograficznej, która zaprezentowana zostanie w Prudnickim Ośrodku Kultury. Jest to jedno z wydarzeń polsko-czeskiego projektu artystycznego dofinansowanego z funduszy unijnych. Partnerem w tym… » więcej
377378379380381382383
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »