Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-09-26, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Pod pozorem produkcji biopaliw zwozili niebezpieczne odpady?

Proces w sprawie nielegalnego składowania odpadów ruszył przed Sądem Rejonowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Proces w sprawie nielegalnego składowania odpadów ruszył przed Sądem Rejonowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sprawa nielegalnie składowanych odpadów ruszyła przed Sądem Rejonowym w Prudniku. Oskarżeni to Mariusz Ś. i Witold W. Zarzuca się im przywóz do Konradowa w gminie Głuchołazy 300 ton śmieci niebezpiecznych dla ludzi i przyrody. Odpady komunalne ze Śląska złożono w dawnej cegielni. Jak wyjaśnił jeden z oskarżonych miały to być komponenty do produkcji biopaliw. Jak ustalono w śledztwie spółka ta nie miała zezwoleń na przerób odpadów.
- Informację o ich składowaniu otrzymaliśmy w październiku 2016 roku - mówi świadek Jarosław Feret z Urzędu Miejskiego w Głuchołazach. – Wody opadowe z miejsca gromadzenia odpadów mogą spływać do potoku Starynka, który wpływa do rzeki Biała. Jest ona ujęciem wody dla mieszkańców Nysy. Jak powiedziałem w sądzie, żadnych badań żeśmy nie wykonywali natomiast ilość i wygląd tych odpadów wskazywała na to, że mogą stanowić istotne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Przed prudnickim sądem nie stawili się oskarżeni w tej sprawie. Mariusz Ś. przedstawił zwolnienie lekarskie. W śledztwie nie przyznał się do winy. Wyjaśnił, że nie wiedział, co jest przywożone na teren należący do jego spółki. Jej prezes Witold W. skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień. Oskarżonym grozi do pięciu lat więzienia. Zawiadomienie dotyczące stawianych im zarzutów wpłynęło do prokuratury z urzędu miejskiego w Głuchołazach. Wszczął on postępowanie administracyjne dotyczące usunięcia odpadów. Właściciele cegielni, gdzie są składowane nie odpowiedzieli dotąd na skierowaną do nich korespondencję.
Jarosław Feret

Zobacz także

2018-02-09, godz. 15:20, Wiadomości z regionu Budowa mostu tymczasowego w Prudniku rozpala polityczne emocje Opieszałość dotyczącą budowy mostu tymczasowego zarzuca władzom Prudnika posłanka PiS Katarzyna Czochara. Ma on przynajmniej częściowo zmniejszyć korki komunikacyjne w mieście, gdy pod koniec kwietnia, na czas przebudowy, zamknięta… » więcej 2018-02-08, godz. 15:37, Kultura i rozrywka Prudnik kłania się Janowi. Anegdotyczne sytuacje z Janem Górą na prezentowane na wystawie „Prudnik kłania się Janowi… o. Jan Góra w zbiorach rodzinnych” - to tytuł wystawy, która otwarta zostanie w miejscowym muzeum. Poświęcona jest pochodzącemu z miasta, znanemu w kraju dominikaninowi. Ekspozycja prezentuje m.in… » więcej 2018-02-07, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Na jego msze „młodzi walili drzwiami i oknami” Był niezwykłym kapłanem, na którego msze przyjeżdżano z całej Polski. Tak o zmarłym zakonniku Janie Górze opowiadał jego przyjaciel. W Prudnika rozpoczęły się obchody poświęcone temu duchownemu. Ich preludium było spotkanie… » więcej 2018-02-07, godz. 18:05, Wiadomości z regionu Prudniccy policjanci poznają język sąsiadów zza południowej granicy Języka czeskiego uczą się funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Prudniku. Celem tego kursu jest poprawa komunikacji z naszymi południowymi sąsiadami. Zajęcia te prowadzone są w ramach unijnego projektu „Bezpieczne szlaki pogranicza… » więcej 2018-02-07, godz. 15:00, Wiadomości z regionu W rodzinnym Prudniku upamiętnią ojca Jana Górę Wydarzenia religijne, koncerty, prelekcje filmów oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej to główne wydarzenia prudnickich obchodów poświęconych Janowi Górze. Zakonnik urodził się i wychował w tym mieście. Tam skończył liceum ogólnokształcące… » więcej
376377378379380381382
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »