Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-09-26, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Pod pozorem produkcji biopaliw zwozili niebezpieczne odpady?

Proces w sprawie nielegalnego składowania odpadów ruszył przed Sądem Rejonowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Proces w sprawie nielegalnego składowania odpadów ruszył przed Sądem Rejonowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sprawa nielegalnie składowanych odpadów ruszyła przed Sądem Rejonowym w Prudniku. Oskarżeni to Mariusz Ś. i Witold W. Zarzuca się im przywóz do Konradowa w gminie Głuchołazy 300 ton śmieci niebezpiecznych dla ludzi i przyrody. Odpady komunalne ze Śląska złożono w dawnej cegielni. Jak wyjaśnił jeden z oskarżonych miały to być komponenty do produkcji biopaliw. Jak ustalono w śledztwie spółka ta nie miała zezwoleń na przerób odpadów.
- Informację o ich składowaniu otrzymaliśmy w październiku 2016 roku - mówi świadek Jarosław Feret z Urzędu Miejskiego w Głuchołazach. – Wody opadowe z miejsca gromadzenia odpadów mogą spływać do potoku Starynka, który wpływa do rzeki Biała. Jest ona ujęciem wody dla mieszkańców Nysy. Jak powiedziałem w sądzie, żadnych badań żeśmy nie wykonywali natomiast ilość i wygląd tych odpadów wskazywała na to, że mogą stanowić istotne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Przed prudnickim sądem nie stawili się oskarżeni w tej sprawie. Mariusz Ś. przedstawił zwolnienie lekarskie. W śledztwie nie przyznał się do winy. Wyjaśnił, że nie wiedział, co jest przywożone na teren należący do jego spółki. Jej prezes Witold W. skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień. Oskarżonym grozi do pięciu lat więzienia. Zawiadomienie dotyczące stawianych im zarzutów wpłynęło do prokuratury z urzędu miejskiego w Głuchołazach. Wszczął on postępowanie administracyjne dotyczące usunięcia odpadów. Właściciele cegielni, gdzie są składowane nie odpowiedzieli dotąd na skierowaną do nich korespondencję.
Jarosław Feret

Zobacz także

2018-03-13, godz. 14:17, Kultura i rozrywka Prudnik: nowa publikacja prezentuje mało znane dzieje miasta i jego architektury Ciekawa książka o Prudniku trafi do rąk czytelników. Wydrukowano ją również w języku czeskim. Najnowsza publikacja poświęcona temu miastu zatytułowana jest „Niecodziennik! Prudnik mniej znany…”. Nawiązuje ona do wydawnictwa… » więcej 2018-03-13, godz. 11:45, Wiadomości z regionu Media społecznościowe są ważne także dla środowisk wiejskich Promocja swoich osiągnięć, inspiracje, wymiana doświadczeń to tylko niektóre z korzyści aktywnej obecności w mediach społecznościowych. Tematyce tej poświęcona była konferencja „Speed web” na obszarach wiejskich. W Prudniku… » więcej 2018-03-13, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Prudnik: miasto przygotowało ułatwienia na czas przebudowy mostu. Trwa wyścig z czasem Na komunikacyjny armagedon przygotowuje się Prudnik. W mieście wprowadzone będą zasadnicze zmiany w ruchu pieszych i zmotoryzowanych. Ma to związek z przebudową mostu przy ulicy Batorego, który zamknięty zostanie 23. kwietnia. Wyznaczone… » więcej 2018-03-10, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Prudnik: wycinka drzew oraz nowe nasadzenia zmieniają park miejski Przywrócenie pierwotnego założenia z końca XIX wieku, taki jest cel odnowy zabytkowego parku w Prudniku. Przez dziesięciolecia drzewostan tego terenu zielonego był zaniedbany. Wyasfaltowane alejki powodują szybki odpływ wód deszczowych… » więcej 2018-03-10, godz. 08:00, Gospodarka Prudnik: czy powstanie parku handlowego uderzy w mały, lokalny biznes? To może być ostatni gwóźdź do trumny naszej działalności, tak prudniccy kupcy komentują zapowiedź powstania w tym mieście parku handlowego. Jego lokalizację przewiduje się na obszarze po dawnych zakładach „Frotex”. Planowany… » więcej
371372373374375376377
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »