Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-09-26, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Pod pozorem produkcji biopaliw zwozili niebezpieczne odpady?

Proces w sprawie nielegalnego składowania odpadów ruszył przed Sądem Rejonowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Proces w sprawie nielegalnego składowania odpadów ruszył przed Sądem Rejonowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Sprawa nielegalnie składowanych odpadów ruszyła przed Sądem Rejonowym w Prudniku. Oskarżeni to Mariusz Ś. i Witold W. Zarzuca się im przywóz do Konradowa w gminie Głuchołazy 300 ton śmieci niebezpiecznych dla ludzi i przyrody. Odpady komunalne ze Śląska złożono w dawnej cegielni. Jak wyjaśnił jeden z oskarżonych miały to być komponenty do produkcji biopaliw. Jak ustalono w śledztwie spółka ta nie miała zezwoleń na przerób odpadów.
- Informację o ich składowaniu otrzymaliśmy w październiku 2016 roku - mówi świadek Jarosław Feret z Urzędu Miejskiego w Głuchołazach. – Wody opadowe z miejsca gromadzenia odpadów mogą spływać do potoku Starynka, który wpływa do rzeki Biała. Jest ona ujęciem wody dla mieszkańców Nysy. Jak powiedziałem w sądzie, żadnych badań żeśmy nie wykonywali natomiast ilość i wygląd tych odpadów wskazywała na to, że mogą stanowić istotne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Przed prudnickim sądem nie stawili się oskarżeni w tej sprawie. Mariusz Ś. przedstawił zwolnienie lekarskie. W śledztwie nie przyznał się do winy. Wyjaśnił, że nie wiedział, co jest przywożone na teren należący do jego spółki. Jej prezes Witold W. skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień. Oskarżonym grozi do pięciu lat więzienia. Zawiadomienie dotyczące stawianych im zarzutów wpłynęło do prokuratury z urzędu miejskiego w Głuchołazach. Wszczął on postępowanie administracyjne dotyczące usunięcia odpadów. Właściciele cegielni, gdzie są składowane nie odpowiedzieli dotąd na skierowaną do nich korespondencję.
Jarosław Feret

Zobacz także

2024-08-02, godz. 07:35, Wiadomości z regionu "Inwestycje uchronią nasze miejscowości". Gminy apelują w sprawie zbiorników przeciwpowodziowych Samorządowcy z południa Opolszczyzny apelują do decydentów, aby nie rezygnowano z budowy zbiorników przeciwpowodziowych w Racławicach Śląskich i na rzece Ścinawa Niemodlińska. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o rewitalizacji… » więcej 2024-08-01, godz. 16:03, Kultura i rozrywka „Pigułka jazzu polskiego”. Prudnicki festiwal muzyczną atrakcją wakacyjnego weekendu 17. Jazz Prudnik Festival będzie wydarzeniem kulturalnym regionu podczas pierwszego sierpniowego weekendu. Wystąpią cztery zespoły prezentujące dawne i współczesne brzmienie tego rodzaju muzyki. Usłyszymy cienionych przez krytykę… » więcej 2024-08-01, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Zmiana przepisów. Ukraińskie dzieci będą podlegać obowiązkowi szkolnemu Nie wiadomo, ilu faktycznie uczniów z Ukrainy przebywa w gminach - twierdzą samorządowcy z Prudnika i Głogówka. Związane z ich pobytem przepisy zmienia rozporządzenie ministra edukacji. Od 1 września dzieci obywateli Ukrainy będą… » więcej 2024-07-31, godz. 14:00, Gospodarka „Każdy kilometr drogi to ogromne wydatki”. Z rządowego funduszu opolskie powiaty mają do podziału 15 mln zł Poniżej oczekiwań jest pula pieniędzy dla samorządów lokalnych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2025. Na Opolszczyźnie rozdysponowane będzie 45 milionów złotych. Z tego 30 mln zasili budżety gmin. Ruszył nabór wniosków na dofinansowanie… » więcej 2024-07-30, godz. 16:17, Gospodarka „Nie są to podwyżki drastyczne”. Firmy komunalne w Prudniku i Głogówku systematycznie podnoszą opłaty za wodę Skokowej podwyżki opłat za wodę nie będzie do końca roku w gminach powiatu prudnickiego. Od kwietnia o 16 groszy (3 proc.) więcej płacą za metr sześcienny wody mieszkańcy Prudnika. We wrześniu o 21 groszy wzrośnie taka opłata… » więcej
27282930313233
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »