Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-01-30, godz. 13:45, Wiadomości z regionu Starostwo jest zdumione, że dwie zwolnione pracownice nie czują się winne Przywrócenia do pracy oraz rekompensaty finansowej domagają się byłe pracownice biurowe Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Z pracy zwolnione zostały po stwierdzeniu nieprawidłowości finansowych. Wykryła je w ubiegłym roku kontrola… » więcej 2017-01-27, godz. 19:00, Gospodarka Odbywając zagraniczne praktyki łatwiej znajdą pracę 50 słuchaczy Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku rozwinie swoje kwalifikacje w Niemczech i Włoszech. Czterotygodniowe praktyki zawodowe zrealizowane są w ramach europejskiego programu Erasmus Plus. Po pracy oraz w weekendy młodzi ludzie… » więcej 2017-01-27, godz. 16:00, Kultura i rozrywka Chcą zachęcić młodych do robienia artystycznych zdjęć swojego regionu Polsko - czeskie konkursy fotograficzne będą promować tę dziedzinę sztuki w Prudniku i Bruntalu. Z taką inicjatywą wyszli artyści fotograficy zza naszej południowej granicy. W ramach unijnego projektu odbędzie się szereg konkursów… » więcej 2017-01-26, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Szlachetną Paczką pomogli m.in. starszym ludziom Obdarowali 24 osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Podczas gali w Prudnickim Ośrodku Kultury spotkali się wolontariusze i sponsorzy charytatywnej akcji Szlachetna Paczka. Jej organizatorzy podsumowali ostatnią… » więcej 2017-01-26, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Mimo sprzeciwu radnych w Prudniku zdrożeją media Dwucyfrowa podwyżka opłat za wodę i ścieki czeka mieszkańców Prudnika. Taki wzrost cen zaproponował tamtejszy zakład wodociągów i kanalizacji. Stawki te zaakceptowały służby burmistrza. Przeciw podwyżkom głosowała natomiast… » więcej
453454455456457458459
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »