Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-02-07, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Wrota do świata nauki otwarte także na prowincji. "Naukobus" w trasie Eksperymentując i bawiąc się można poznawać tajemnice wielu zjawisk. Możliwości takie dają specjalne eksponaty, które z Centrum Nauki Kopernik przyjechały do Gimnazjum nr 1 w Prudniku. W naszym regionie zainaugurowany został ogólnopolski… » więcej 2017-02-07, godz. 14:05, Gospodarka Gmina Prudnik ratuje przed rozbiórką przejazdy kolejowe Przejmując cztery przejazdy kolejowe, gmina Prudnik chce pomóc rolnikom. Bez tego pozbawieni zostaną dotychczasowego dojazdu do pól. W ubiegłym roku koleje postawiły ultimatum: jeżeli przejazdy kolejowo - drogowe nie przejmą gminy… » więcej 2017-02-06, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Naukobus ruszył w Polskę. Na początek odwiedził Głuchołazy Ponad 500 dzieci przetestowało dziś (06.02) w Głuchołazach Naukobus. To pojazd, który skrywa w sobie kilkanaście zagadek z zakresu fizyki czy biologii, a z którymi bezpośrednio mogą zapoznać się uczniowie. » więcej 2017-02-06, godz. 16:20, Wiadomości z regionu Odpowie za nieumyślne spowodowanie śmierci syna, a jego żona za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad dziećmi Do pięciu lat więzienia grozi małżeństwu z Głuchołaz. O rodzinie tej zrobiło się głośno w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas to zmarł ich półroczny syn. Jego ojcu, 33 - letniemu Dawidowi K., przedstawiono związane z tym … » więcej 2017-02-06, godz. 11:01, Sport i turystyka Pogoń przełamała złą passę Po trzech porażkach z rzędu nastąpiło przełamanie prudnickiej Pogoni. Podopieczni Tomasza Michalaka, po wyrównanym spotkaniu, pokonali na własnym parkiecie niżej notowany w rozgrywkach pierwszej ligi AZS AGH Kraków 81:72. » więcej
451452453454455456457
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »