Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-02-14, godz. 16:05, Gospodarka Jest szansa na obwodnicę Prudnika wcześniej niż zapowiadano? - Szacujemy, że obwodnica Prudnika może kosztować około 30 mln złotych - powiedział w Loży Radiowej Franciszek Fejdych, burmistrz Prudnika. » więcej 2017-02-11, godz. 16:40, Wiadomości z regionu Jubileusz wyjątkowego w regionie klubu turystycznego 60-lecie powstania świętuje Turystyczny Klub Motorowy „Zryw” PTTK Prudnik. Z tej okazji wojewoda opolski wręczył jego członkom odznaczenia państwowe. Osiągnięć gratulowała posłanka Katarzyna Czochara. Jubileusz ten uświetniła… » więcej 2017-02-11, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Niebezpieczna szadź na szlakach w Górach Opawskich O zachowanie szczególnej ostrożności w Górach Opawskich apelują leśnicy. Zagrożeniem są tam drzewa i konary, które z powodu warunków atmosferycznych mogą ulec gwałtownemu złamaniu. Na Opolszczyźnie właśnie rozpoczęły się… » więcej 2017-02-09, godz. 17:30, Kultura i rozrywka Pokaże warsztat artystyczny doskonalony w Ameryce Wystawa malarstwa zatytułowana „Emocje” otwarta zostanie w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Autorką prac jest Ela Karnaś. Malarka ta mieszka w Polsce i Kalifornii, ale w szczególny sposób związana jest z Głuchołazami. Swój warsztat artystyczny… » więcej 2017-02-08, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Czy w Prudniku powietrze jest szczególnie zanieczyszczone? Prudnik jest w niechlubnej czołówce miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem - tego obawiają się władze powiatu. Dlatego wystąpiły do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Samorządowcom chodzi o zainstalowanie… » więcej
450451452453454455456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »