Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-02-16, godz. 17:07, Sport i turystyka Pogoń Prudnik odrobiła zaległości i wygrała w Poznaniu W zaległym spotkaniu 22. kolejki pierwszej ligi koszykarzy Pogoń Prudnik pokonała w Poznaniu Biofarm Basket 65:62. Wygrana pozwoliła Pogoni umocnić się w górnej części tabeli. » więcej 2017-02-15, godz. 16:08, Wiadomości z regionu Będzie tymczasowa przeprawa na czas remontu mostu w Prudniku Zamknięty będzie ważny most w Prudniku, który znajduje się w pasie ruchliwej drogi krajowej nr 41. Finał jego przebudowy wyznaczono na czwarty kwartał przyszłego roku. » więcej 2017-02-15, godz. 12:55, Wiadomości z regionu Uprawiali konopie indyjskie, teraz staną przed sądem Ponad pół kilograma marihuany wykryła policja u młodych mieszkańców powiatu prudnickiego. Dwóch 19-latków zajmowało się też uprawą konopi indyjskich. Grozi im do trzech lat więzienia. » więcej 2017-02-15, godz. 07:00, Gospodarka Niepewne dofinasowanie modernizacji szkoły i drogi powiatowej Zagrożona jest realizacja dwóch inwestycji zaplanowanych w tegorocznym budżecie powiatu prudnickiego. Chodzi o termomodernizację II Liceum Ogólnokształcącego oraz przebudowę drogi Niemysłowice - Szybowice. Dofinansowanie do obu tych… » więcej 2017-02-14, godz. 20:08, Wiadomości z regionu Po latach starań spełnią ministerialne wymogi Bliski standaryzacji jest Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Trwają w nim końcowe prace. Zapewnią one bezpieczeństwo przeciwpożarowe podopiecznych. Dawny blask odzyska elewacja tego zabytkowego obiektu. W przeszłości było w nim… » więcej
449450451452453454455
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »