Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-03-18, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Tymczasowa przeprawa w Prudniku ma powstać do końca roku Do końca roku powstanie tymczasowa przeprawa rzeczna w Prudniku. Takie są plany władz miejskich. Dzięki niej możliwe będzie przynajmniej częściowe rozładowanie korków ulicznych, jakie spodziewane są od marca przyszłego roku. Wówczas… » więcej 2017-03-17, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Szpital zaczyna nadrabiać wieloletnie zaległości Po latach stagnacji zmienia się szpital Prudnickiego Centrum Medycznego. Dotyczy to jego funkcjonalności, estetyki pomieszczeń oraz kadry medycznej. Widać już efekty prac remontowych na parterze lecznicy. Zapowiadany jest rozwój oddziału… » więcej 2017-03-16, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Ciężarówki nie pojadą leśną drogą powiatową. Nie ma aprobaty dla jej przebudowy Upadł pomysł udrożnienia trasy powiatowej Dębowiec - Trzebina. Przebiegać nią miał objazd dla ciężarówek wywożących szarogłaz z kopalni w Dębowcu. Wytyczenie tego obejścia Prudnika związane jest z przebudową mostu na ulicy… » więcej 2017-03-15, godz. 11:00, Gospodarka Wszystkie instytucje tej wioski w jednym miejscu Przedszkole, wiejski dom kultury i remiza w jednym kompleksie budynków, takie plany dotyczące Łąki Prudnickiej ma gmina. Inwestycja ta ma być zrealizowana na bazie hali sportowej. Obiekt ten już ponad dwie dekady jest nieużytkowany… » więcej 2017-03-14, godz. 13:50, Gospodarka Zagospodarują powojskowe tereny na Koziej Górze 5,6 mln złotych to wartość zadania, które niebawem ruszy w Prudniku. W planach jest np. zagospodarowanie byłego poligonu na zboczu Koziej Góry. Na południowych peryferiach tego miasta znajdują się tereny o dużym potencjale turystycznym… » więcej
441442443444445446447
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »