Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-03-30, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Specjalny program dla przyszłych mam ruszył w Prudnickim Centrum Medycznym Kompleksowy program poprawy jakości opieki nad matką i dzieckiem wdroży szpital Prudnickiego Centrum Medycznego. Efektem ma być m.in. wzrost liczby pacjentek. Zarządzająca szpitalem spółka medyczna otrzyma na ten cel ponad 830 tysięcy… » więcej 2017-03-29, godz. 17:20, Wiadomości z regionu Prudnik: Nauczyciele gimnazjalni drżą o pracę. Burmistrz ignoruje ZNP? Do piątkowego protestu przeciw rządowej reformie edukacji szykuje się części nauczycieli w Prudniku. Zaproponowaną sieć szkół w gminie i powiecie negatywnie zaopiniował tamtejszy Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jego obawy dotyczą… » więcej 2017-03-28, godz. 14:10, Wiadomości z regionu To upiorne miejsce w Prudniku budziło przerażenie jego mieszkańców Upamiętnione zostaną ofiary Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Prudniku. Bezpieka represjonowała powojennych przeciwników komunistycznej władzy. Były to cywilne służby specjalne, które torturowały i mordowały m.in… » więcej 2017-03-28, godz. 07:27, Kultura i rozrywka Integracja przez sztukę. Wspólny projekt Prudnika i Northeim Mimo ograniczeń budżetowych placówek kulturalnych kontynuowana będzie współpraca tych instytucji z Prudnika i Northeim. Szczegóły tegorocznej wymiany uzgodniono podczas weekendu w Niemczech. Wymiana młodych ludzi z tych miast partnerskich… » więcej 2017-03-27, godz. 15:40, Wiadomości z regionu Skończą oświatową inwestycję przed przyszłorocznymi wakacjami Czwarty rok trwa budowa hali sportowej i pływalni na osiedlu „Jesionowe Wzgórze” w Prudniku. Inwestycja prowadzona jest już drugą kadencję samorządową, ale przebiega planowo. Wydłużając cykl budowy władze gminy tłumaczyły… » więcej
438439440441442443444
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »