Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-11-14, godz. 15:43, Gospodarka Sukces w biznesie zależy od naszej pasji i pracy Wychowując się w małej miejscowości można potem osiągać znaczące sukcesy w działalności gospodarczej. Przekonywano o tym w Prudniku. Rozpoczął się tam Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Dużym zainteresowaniem młodzieży… » więcej 2017-11-13, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Prudnik: kwestionują sposób wprowadzenia podwyżki i jej wysokość Praktyki monopolistyczne zarzucają burmistrzowi Nysy władze Prudnika. Kwestionują sposób, w jaki podwyższył on opłaty za śmieci, a przede wszystkim wysokość narzuconych stawek. Zarządzenie burmistrza przesłano gminom, które swoje… » więcej 2017-11-13, godz. 11:45, Wiadomości z regionu Ruszy remont wiaduktu w Prudniku. Wyznaczono objazd dla zmotoryzowanych Do piątku zamknięty ma być wiadukt kolejowy w Prudniku na ulicy Nyskiej. Spowoduje to utrudnianie dla wjeżdżających i wyjeżdżających z tego miasta. Będą musieli skorzystać z objazdu wyznaczonego ruchliwą Drogą Krajową nr 40. » więcej 2017-11-11, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Duża frekwencja podczas uroczystości w Prudniku Uroczystości religijne oraz oficjalne towarzyszą Świętu Niepodległości w Prudniku. W kościele parafialnym odprawiono mszę w intencji Ojczyzny i kombatantów. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na Plac Wolności. Tam pod… » więcej 2017-11-11, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Niemcy przekazują swoje zbiory prudnickiemu muzeum O 200 eksponatów wzbogaciło się prudnickie muzeum. Podarowało je niemieckie miasto partnerskie Northeim. Większość stanowią stare fotografie Ziemi Prudnickiej oraz przedmioty codziennego użytku. Wyjątkowe natomiast są: epitafijna… » więcej
397398399400401402403
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »