Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-11-19, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Prudnik: Jest zainteresowanie ekologią, gmina zwiększy pulę na dofinansowanie wymiany pieców W sezonie grzewczym pogarsza się jakość powietrza także w Prudniku. Walcząc ze smogiem gmina dofinansowuje ekologiczne piece, aby redukować niską emisję zanieczyszczeń. Spółka komunalna Zakład Energetyki Cieplnej wprowadza nowoczesne… » więcej 2017-11-16, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Czujnik zanieczyszczonego powietrza działa już w Prudniku Dane dotyczące takich zanieczyszczeń są ogólnie dostępne dla internautów. Z inicjatywy tamtejszego starostwa zainstalowano specjalistyczny czujnik kontrolujący jakość powietrza. » więcej 2017-11-16, godz. 16:30, Gospodarka Gminy zbuntowały się przeciw zarządzeniu burmistrza Nysy. Nie pojadą na rozmowy 11 gmin sprzeciwia się podwyżkom, które swoim zarządzeniem wprowadził burmistrz Nysy. Według wyliczeń samorządowców mają one wynieść ponad 40 procent. Chodzi o opłaty pobierane na regionalnym składowisku odpadów komunalnych… » więcej 2017-11-15, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Benefis prudnickiej poetki, którą fascynuje tajemnica życia 40-lecie twórczości literackiej obchodzi Daniela Długosz-Penca z Prudnika. Dla uczczenia jej dorobku w tamtejszym ośrodku kultury przygotowano wieczorny benefis. Jubileuszowi temu towarzyszyć będzie promocja dziesiątego już tomiku… » więcej 2017-11-14, godz. 18:00, Gospodarka Czekając na dofinansowanie wyłonią wykonawcę rewitalizacji Zabezpieczając się przed brakiem pieniędzy gmina Prudnik ogłosiła warunkowy przetarg. Ma on wyłonić wykonawcę rewitalizacji kwartału miasta. Asekuracja ta związana jest z przedłużającym się postępowaniem konkursowym prowadzonym… » więcej
396397398399400401402
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »