Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2018-01-11, godz. 10:15, Wiadomości z regionu Nietrzeźwy kierowca miał wieźć dzieci z Prudnika do Wrocławia. Policja: kontroli autokarów będzie więcej Blisko promil w wydychanym powietrzu miał kierowca autokaru, który miał przewieźć grupę 60 osób z Prudnika do Wrocławia. W drogę nie ruszył, ponieważ podejrzeń co do jego stanu trzeźwości nabrał organizator wyjazdu i powiadomił… » więcej 2018-01-10, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Prudnik: w stulecie odzyskania niepodległości przybliżą sylwetki lokalnych bohaterów Walory edukacyjne i artystyczne będą miały prudnickie obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zaplanowano już wykłady, prelekcje oraz tematyczne koncerty. » więcej 2018-01-10, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Prudnik: pod względem finansowym i kadrowym szpital sobie radzi Najlepszą od wielu lat sytuację finansową notuje Prudnickie Centrum Medyczne. Spółka to zarządza szpitalem powiatowym. Jak na razie lecznicę nie paraliżują problemy kadrowe związane z personelem medycznym. Na różnych umowach pracuje… » więcej 2018-01-09, godz. 16:56, Gospodarka Prudnik: koncern zza oceanu wprowadzi zrobotyzowaną linię produkcyjną Nowoczesne technologie trafią do Prudnika. Firma Henniges Automotive rozszerzy produkcję w mieście. W tym celu wynajmie od gminy kolejną halę na terenie po byłym Froteksie. Nakłady związane z remontem tego obiektu fabrycznego wyniosą… » więcej 2018-01-08, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Prudnik: ich baza dydaktyczna przyciąga uczniów i kursantów z sąsiednich województw O nowoczesny sprzęt do pracy w polu wzbogacił się Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku. Pomoże to uczniom w doskonaleniu zawodowym. Zakupy te możliwe były dzięki unijnemu dofinansowaniu z programu w którym uczestniczy powiat. » więcej
384385386387388389390
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »