Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2018-01-12, godz. 09:00, Wiadomości z regionu W Prudniku przybywa młodych działkowców Pewien renesans przeżywa zainteresowanie działkami rekreacyjnymi w Prudniku. Po latach regresu znowu zaczęło przybywać chętnych do ich użytkowania. Nadal jednak na tamtejszych rodzinnych ogrodach jest 295 pustostanów. Systematycznie… » więcej 2018-01-11, godz. 19:30, Kultura i rozrywka Zastrzyk gotówki na remont opolskiej katedry Milion złotych trafi na fundusz remontowy opolskiej katedry. Sejm w ramach głosowania nad poprawkami do budżetu pochylił się również nad obiektami sakralnymi. » więcej 2018-01-11, godz. 18:05, Gospodarka Opolskie obwodnice znalazły się w budżecie. Chodzi o Brzeg, Prudnik i Strzelce Opolskie Sejm przyjął budżet uwzględniając poprawki dotyczące m.in. opolskich inwestycji drogowych. Powstaną obwodnice Brzegu, Strzelec Opolskich i wschodnia obwodnica Prudnika. » więcej 2018-01-11, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Prudnik: czasu coraz mniej, czy w terminie możliwe będzie wybudowanie mostu tymczasowego? Przetarg na budowę mostu tymczasowego z drogami dojazdowymi unieważnił burmistrz Prudnika. Na realizację tej bardzo ważnej dla miasta inwestycji zostało już niewiele czasu. Do przetargu stanęła tylko jedna firma. Chciała na ten cel… » więcej 2018-01-11, godz. 14:14, Wiadomości z regionu Wichury wyrządziły poważne szkody w przygranicznych lasach Gór Opawskich Ubiegłoroczne wichury „Ksawery” i „ Grzegorz” mocno dały się we znaki przygranicznym lasom nadleśnictwa Prudnik. Jeszcze kilka miesięcy potrawa nim uprzątnięte będą szkody wyrządzone przez nawałnice. Zniszczenia nie ułatwią… » więcej
383384385386387388389
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »