Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2018-02-05, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Prudnik jest wyjątkowy? Tak twierdzą autorzy nowej publikacji o mieście „Niecodziennik! Prudnik mniej znany…” to tytuł najnowszej publikacji, która przybliży dzieje i niezwykłość architektoniczną tego miasta. Książka zawiera elementy albumu i przewodnika turystycznego. Nawiązuje ona do wydawnictwa… » więcej 2018-02-02, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Nie zlikwidują liceum, bo na klasy mundurowe mogą otrzymać pieniądze od armii Z likwidacji II Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku wycofało się tamtejsze starostwo. Odwołano nadzwyczajną sesji rady powiatu, która miała podjąć w tej sprawie uchwałę. II LO chciano włączyć do I Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2018-02-02, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Wojsko uratuje Prudnik przed katastrofą komunikacyjną Nie ma już przeszkód, aby armia postawiła most tymczasowy w Prudniku. Potwierdził to rekonesans przeprowadzony przez wojsko na miejscu budowy. Przeprawa ta ma zmniejszyć korki w mieście, gdy modernizowany będzie pobliski most na drodze… » więcej 2018-02-02, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Swoje prace pokażą artyści z pogranicza polsko-czeskiego „Sztuka nas łączy” to tytuł wystawy fotograficznej, która zaprezentowana zostanie w Prudnickim Ośrodku Kultury. Jest to jedno z wydarzeń polsko-czeskiego projektu artystycznego dofinansowanego z funduszy unijnych. Partnerem w tym… » więcej 2018-02-02, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Unijne dofinansowanie pozwala lepiej poznać się mieszkańcom przygranicznych regionów Ponad 400 tysięcy euro dofinansowania otrzymają wnioskodawcy na przedsięwzięcia rozwijające współpracę opolsko-czeskiego pogranicza. Ich projekty uzyskały akceptację Euroregionalnego Komitetu Sterującego, który obradował w Je… » więcej
378379380381382383384
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »