Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-07-06, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Kierownik biblioteki w Prudniku straciła stanowisko. Finał sprawy likwidacji księgozbioru Harry'ego Thürka

W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry
W nowej siedzibie prudnickiej biblioteki dostępne są pozostałości księgozbioru Harry'ego Thürka [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zwolniono kierowniczkę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku. Małgorzata Skowronek jest odpowiedzialna za zniszczenie większości księgozbioru Harry'ego Thürka - uznała komisja zajmująca się sprawą. Jak tłumaczyła bibliotekarka podarowane przez niemieckiego pisarza książki przekazała na makulaturę, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał. Komisję do zbadania sprawy powołał burmistrz Prudnika.
- Kierowniczka biblioteki wyjaśniła, że stan techniczny podarowanych książek zagrażał bezpieczeństwu innych zbiorów biblioteki - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Księgozbiór przekazany przez stronę niemiecką był zaatakowany przez pleśń, a spowodowane to było tym, iż budynek poprzedniej siedziby biblioteki na okrągło był zalewany. Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że odpowiedzialną za ten stan rzeczy, czyli za niedopilnowanie i dopuszczenie do zniszczenie tego księgozbioru Harry'ego Thürk jest kierownik biblioteki. Na tej podstawie został rozwiązany z nią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Księgozbiór Harry'ego Thürka trafił do Prudnika przed siedmiu laty. Zawierał ponad 2,3 tys. książek, a jak twierdzi zwolniona bibliotekarka sporo tam było wydawnictw sprzedawanych w kioskach, takich jak Harlequin. Decyzja o „skasowaniu” większości księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Zachowano kilkanaście procent tego zasobu. Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. W Niemczech Zachodnich poznano go dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał zawierającą wątki autobiograficzne powieść „Lato Umarłych Snów”. Jej akcja osadzona jest w powojennym Prudniku. Przybyli do miasta Polacy występują w roli oprawców niemieckiej ludności cywilnej.
Ryszard Grajek

Zobacz także

2018-02-14, godz. 20:41, Sport i turystyka Wygrany bój Pogoni Prudnik ze Śląskiem we Wrocławiu Ważne zwycięstwo dopisali do swojego konta 1-ligowi koszykarze Pogoni Prudnik. Biało-niebiescy po niesamowitym meczu pokonali na wyjeździe Śląsk Wrocław 100:98. » więcej 2018-02-14, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Broniąc się przed podwyżkami pójdą nawet do sądu. Ciąg dalszy sporu ws. opłat za śmieci w Domaszkowicach W sporze z burmistrzem Nysy sąsiednie samorządy są zdeterminowane, aby walczyć o interesy swoich mieszkańców. Przedstawiciele kilkunastu gmin ponownie spotkali się w Prudniku. Celem było uzgodnienie wspólnych kroków wobec narzuconej… » więcej 2018-02-13, godz. 20:30, Gospodarka Prudnik w rządowym programie Mieszkanie Plus. Liczą, że mieszkania zatrzymają młodych wyjeżdżających z miasta Uchwałę o przystąpieniu do rządowego programu Mieszkanie plus przyjęła rada miejska Prudnika. Głosowanie odbyło się podczas nadzwyczajnej, popołudniowej sesji zwołanej przez burmistrza. Dotychczasowe wyniki badania rynku pokazują… » więcej 2018-02-11, godz. 19:50, Wiadomości z regionu Miasto uhonorowało Jana Górę – syna Ziemi Prudnickiej Zmarłego ojca Jana Górę upamiętniono w rodzinnym mieście. W Prudniku na murach kościoła, gdzie został ochrzczony odsłonięto dedykowaną mu tablicę pamiątkową z medalionem przedstawiającym jego podobiznę. Dziełem życia dominikanina… » więcej 2018-02-09, godz. 15:20, Wiadomości z regionu Budowa mostu tymczasowego w Prudniku rozpala polityczne emocje Opieszałość dotyczącą budowy mostu tymczasowego zarzuca władzom Prudnika posłanka PiS Katarzyna Czochara. Ma on przynajmniej częściowo zmniejszyć korki komunikacyjne w mieście, gdy pod koniec kwietnia, na czas przebudowy, zamknięta… » więcej
376377378379380381382
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »