Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-02-24, godz. 07:45, Wiadomości z regionu Nie chcą wozu bojowego z „demobilu” To, gdzie trafi odszkodowanie za rozbity wóz strażacki, niepokoi władze powiatu prudnickiego. W niedzielę (19.02) wypadkowi uległa załoga ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Wezwano ją do zdarzenia w Rudziczce. Na mocno oblodzonej… » więcej 2017-02-22, godz. 09:15, Wiadomości z regionu Rządowa reforma sprawi, że w podstawówce zniknie nauka na dwie zmiany Niepewny los nauczycieli gimnazjalnych, lepsze warunki kształcenia dla uczniów, tak w skrócie zapowiada się rządowa reforma oświaty w gminie Prudnik. Projekt nowej sieci szkół trafił właśnie do tamtejszych radnych. Likwidowane będą… » więcej 2017-02-21, godz. 22:27, Wiadomości z regionu Rzecznik Praw Obywatelskich na Opolszczyźnie. W Prudniku spotkał się z seniorami Wbrew pozorom w Polsce mamy wiele problemów, jeżeli chodzi o prawa seniorów czy osób starszych. Taka jest opinia Rzecznika Praw Obywatelskich. W Prudniku spotkał się z osobami reprezentującymi te środowiska. Inicjatywa ta wyszła z… » więcej 2017-02-21, godz. 20:15, Wiadomości z regionu Zabiegają o włączenie lecznicy w Białej do sieci szpitali Pod znakiem zapytania stanęła przyszłość niewielkiego szpitala w Białej. Obawy dotyczą tego, czy znajdzie się on w ogólnopolskiej sieci szpitali. Tylko zakwalifikowane do niej lecznice będą miały zagwarantowany kontrakt na zasadzie… » więcej 2017-02-21, godz. 19:15, Sport i turystyka Brak skuteczności pogrążył prudnicką Pogoń To miało być łatwe spotkanie przed własną publicznością, ale sprawa się skomplikowała. Koszykarska Pogoń Prudnik podejmowała ostatnią w tabeli rozgrywek zaplecza ekstraklasy Astorię Bydgoszcz. » więcej
447448449450451452453
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »