Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-03-02, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Na fotografii udokumentował zmieniające się oblicze Prudnika Wystawa fotografii Witolda Czerkawskiego pt. „OBIEKTYWnie” otwarta zostanie w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Ekspozycja ta poświęcona jest pasjonatowi, który tą profesją parał się jeszcze w Nadwórnej na przedwojennych Kresach. Już… » więcej 2017-03-02, godz. 09:00, Sport i turystyka Zawiodła skuteczność. Pogoń znowu przegrywa Trwa czarna passa koszykarzy meritumkredyt Pogoni Prudnik. Nasz pierwszoligowiec przegrał trzecie spotkanie z rzędu, tym razem z niżej notowaną Notecią Inowrocław. » więcej 2017-03-01, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Żołnierze powojennego, antykomunistycznego podziemia są inspiracją dla młodego pokolenia z Prudnika O Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pamięta się także w Prudniku. Przed tamtejszym pomnikiem Żołnierza Polskiego wartę honorową wystawili licealiści z klas mundurowych. Wieniec złożyła delegacja urzędu miejskiego… » więcej 2017-03-01, godz. 10:15, Wiadomości z regionu Radni bezradni? Stowarzyszenie Prudniczanie o miejskich i powiatowych rajcach Urszula Rzepiela w gminie i Mirosław Czupkiewicz w powiecie są liderami prudnickiego raportu aktywności radnych. Jest to jedyna taka społecznie przygotowana analiza w regionie. Zawiera ona podsumowanie pracy radnych za ubiegły rok. Oceniono… » więcej 2017-02-28, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Zamkną most, jest szansa na budowę nowej drogi Zapowiadane utrudnienia komunikacyjne w Prudniku mogą niespodziewanie przysłużyć się temu regionowi. W czerwcu na półtora roku zamknięty zostanie dla ciężarówek most w ciągu ruchliwej drogi krajowej nr 41. Związane jest to z przebudową… » więcej
445446447448449450451
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »