Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-03-08, godz. 22:15, Gospodarka Nie ma miejsc w przedszkolu, trudno znaleźć pracę. Trudna sytuacja mieszkanek powiatu prudnickiego Spada bezrobocie w powiecie prudnickim. Nadal jednak najtrudniej jest tam znaleźć pracę kobietom. Problemy mają zwłaszcza matki samotnie wychowujące dzieci. Kobiety stanowią ponad 55 procent zarejestrowanych w tamtejszym pośrednia… » więcej 2017-03-08, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Obawiają się centralizacji usług świadczonych przez powiaty Odbieranie powiatom ich kompetencji niepokoi starostów. W Częstochowie dobyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie Związku Powiatów Polskich. Poświęcone było omówieniu zagrożeń dla funkcjonowania tego szczebla samorządu lokaln… » więcej 2017-03-07, godz. 15:04, Wiadomości z regionu Winny śmierci dziecka? Ruszył proces mieszkańca Głuchołaz Nieumyślne spowodowanie śmierci syna i znęcanie się nad żoną zarzuca prokuratura 33-letniemu Dawidowi K. z Głuchołaz. Oskarżony nie przyznaje się do winy. Przed prudnickim sądem ruszył jego proces. » więcej 2017-03-06, godz. 15:59, Kultura i rozrywka Bydom godać po ślonsku Nadspodziewanie dużym zainteresowaniem cieszy się Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej w Prudniku. Do udziału zgłosiło się już blisko 60 osób. Są to uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich. » więcej 2017-03-06, godz. 06:15, Wiadomości z regionu "W rodzinie lepiej" - wspólny projekt mieszkańców pogranicza Rodziny zastępcze z naszego pogranicza wymienią się doświadczeniami.To pierwsze takie przedsięwzięcie w naszym regionie. Wspólny projekt zrealizują rodziny zastępcze z Prudnika oraz Jesenika. Adresowany jest on do stu osób z pogranicza… » więcej
443444445446447448449
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »