Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-03-18, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Spójrz przez gardinkę, czyli wielokulturowa Ziemia Prudnicka Duże zainteresowanie towarzyszyło piątkowej promocji niecodziennej książki w Prudniku. Publiczność szczelnie wypełniła salę reprezentacyjną tamtejszego ośrodka kultury. Książka jest pracą zbiorową i ma tytuł „Spojrzenie… » więcej 2017-03-18, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Tymczasowa przeprawa w Prudniku ma powstać do końca roku Do końca roku powstanie tymczasowa przeprawa rzeczna w Prudniku. Takie są plany władz miejskich. Dzięki niej możliwe będzie przynajmniej częściowe rozładowanie korków ulicznych, jakie spodziewane są od marca przyszłego roku. Wówczas… » więcej 2017-03-17, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Szpital zaczyna nadrabiać wieloletnie zaległości Po latach stagnacji zmienia się szpital Prudnickiego Centrum Medycznego. Dotyczy to jego funkcjonalności, estetyki pomieszczeń oraz kadry medycznej. Widać już efekty prac remontowych na parterze lecznicy. Zapowiadany jest rozwój oddziału… » więcej 2017-03-16, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Ciężarówki nie pojadą leśną drogą powiatową. Nie ma aprobaty dla jej przebudowy Upadł pomysł udrożnienia trasy powiatowej Dębowiec - Trzebina. Przebiegać nią miał objazd dla ciężarówek wywożących szarogłaz z kopalni w Dębowcu. Wytyczenie tego obejścia Prudnika związane jest z przebudową mostu na ulicy… » więcej 2017-03-15, godz. 11:00, Gospodarka Wszystkie instytucje tej wioski w jednym miejscu Przedszkole, wiejski dom kultury i remiza w jednym kompleksie budynków, takie plany dotyczące Łąki Prudnickiej ma gmina. Inwestycja ta ma być zrealizowana na bazie hali sportowej. Obiekt ten już ponad dwie dekady jest nieużytkowany… » więcej
441442443444445446447
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »