Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-03-21, godz. 22:05, Gospodarka Brexit zniechęca bezrobotnych do szukania pracy w Wielkiej Brytani? Coraz mniej bezrobotnych z powiatu prudnickiego wyjeżdża zarobkować za granicą. Powodem tego jest rosnąca liczba ofert pracy w naszym regionie. Zdecydowanie zmieniła się też geografia takich wyjazdów. Jeżeli już mają miejsce, to… » więcej 2017-03-21, godz. 15:45, Gospodarka Nowoczesne laboratorium i symulator będzie służyło opolskim uczniom 20 nowych stanowisk doświadczalnych z zakresu fizyki i chemii oraz nowoczesny symulator jazdy samochodem ciężarowym. Takie urządzenia trafią w ręce uczniów ze szkół zawodowych z naszego województwa. Dziś w Regionalnym Centrum Rozwoju… » więcej 2017-03-20, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Sprawca potrącenia przyznał się do winy. Był pijany i nie pamiętał ile wypił wódki Sprawca przyznał się do potrącenia w Prudniku idącej chodnikiem 73-letniej kobiety. Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek (17.03). W chwili zatrzymania 24-letni mieszkaniec Krapkowic miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Wyjaśnił… » więcej 2017-03-18, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Spójrz przez gardinkę, czyli wielokulturowa Ziemia Prudnicka Duże zainteresowanie towarzyszyło piątkowej promocji niecodziennej książki w Prudniku. Publiczność szczelnie wypełniła salę reprezentacyjną tamtejszego ośrodka kultury. Książka jest pracą zbiorową i ma tytuł „Spojrzenie… » więcej 2017-03-18, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Tymczasowa przeprawa w Prudniku ma powstać do końca roku Do końca roku powstanie tymczasowa przeprawa rzeczna w Prudniku. Takie są plany władz miejskich. Dzięki niej możliwe będzie przynajmniej częściowe rozładowanie korków ulicznych, jakie spodziewane są od marca przyszłego roku. Wówczas… » więcej
440441442443444445446
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »