Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-04-01, godz. 11:00, Sport i turystyka Ostatnia kolejka rozgrywek, a sprawa prudnickiej Pogoni wciąż otwarta O szóstą pozycję w tabeli na zakończenie rundy zasadniczej bić się będą w niedzielę koszykarze meritumkredyt Pogoni Prudnik. Po ostatnim zwycięstwie z wiceliderem rozgrywek Sokołem Łańcut podopieczni Tomasza Michalaka zapowiadają… » więcej 2017-04-01, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Chcą, aby młodzi z miast partnerskich wychowywani byli w duchu pokoju Zajączka wielkanocnego dla ukraińskich dzieci zorganizowano w Prudniku. W tamtejszych szkołach przeprowadzono zbiórkę słodyczy i maskotek. Trafią one do uczniów partnerskich placówek oświatowych w Nadwórnej. Do akacji tej przyłączyli… » więcej 2017-03-31, godz. 12:20, Wiadomości z regionu Protestują, bo obawiają się, że stracą pracę Do ogólnopolskiego strajku ZNP przystąpili też nauczyciele z sześciu placówek oświatowych gminy Prudnik. Wśród nich jest szkoła średnia. To największy taki protest w tym regionie od lat. Wśród postulatów najczęściej powtarzany… » więcej 2017-03-30, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Specjalny program dla przyszłych mam ruszył w Prudnickim Centrum Medycznym Kompleksowy program poprawy jakości opieki nad matką i dzieckiem wdroży szpital Prudnickiego Centrum Medycznego. Efektem ma być m.in. wzrost liczby pacjentek. Zarządzająca szpitalem spółka medyczna otrzyma na ten cel ponad 830 tysięcy… » więcej 2017-03-29, godz. 17:20, Wiadomości z regionu Prudnik: Nauczyciele gimnazjalni drżą o pracę. Burmistrz ignoruje ZNP? Do piątkowego protestu przeciw rządowej reformie edukacji szykuje się części nauczycieli w Prudniku. Zaproponowaną sieć szkół w gminie i powiecie negatywnie zaopiniował tamtejszy Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jego obawy dotyczą… » więcej
437438439440441442443
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »