Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-04-06, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Dali perfekcyjny pokaz musztry wojskowej. W niektórych drużynach przeważały dziewczęta Zespół Szkół w Tułowicach wygrał III Przegląd Musztry Klas Mundurowych Szkół Województwa Opolskiego. Podczas imprezy, która odbyła się w Prudniku zaprezentowało się sześć szkół średnich. Wszystkie musiał wykazać się… » więcej 2017-04-05, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Atakuje wulgaryzmami partię i jest członkiem rady programowej ośrodka kultury. "Jestem apolityczny" Głośny w Prudniku stał się incydent przed tamtejszym biurem poselskim Prawa i Sprawiedliwość. Miejscowy plastyk przykleił tam plakat, na którym używając wulgaryzmu zrecenzował rządy PiS. Za to mandatem ukarała go straż miejska… » więcej 2017-04-04, godz. 15:30, Kultura i rozrywka Zostanie odnowionych więcej zabytków. Pieniądze między innymi dla kościoła w Lubrzy i zamku w Głogówku Siedmiu kolejnych wnioskodawców z Opolszczyzny otrzyma dofinansowanie na remonty zabytków. Jest to w sumie 900 tysięcy złotych. Minister kultury i dziedzictwa narodowego pozytywnie rozpatrzył ich odwołania w ramach naboru do programu… » więcej 2017-04-04, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Będą przedstawienia dla dzieci, ale i też dla teatromanów 13 spektakli pokazanych zostanie w czasie rozpoczętego właśnie 11 Teatralnego Tygodnia w Prudniku. Podczas tej imprezy zaprezentuje się sześć grup teatralnych z Opolszczyzny. Występować będą na dwóch scenach do soboty. Wystawione… » więcej 2017-04-03, godz. 15:00, Wiadomości z regionu W komfortowych warunkach zamieszkają dzieci, które sąd umieścił w placówce wychowawczej Diametralnie zmienią się warunki dla podopiecznych domu dziecka w Głogówku. Placówka ta podlega powiatowi prudnickiemu. Jego władze zmierzają wprowadzić rozwiązanie podpatrzone w Częstochowie. Dzieci mieszkają tam w domkach jednorodzinnych… » więcej
436437438439440441442
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »