Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2017-06-20, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Niemieckie książki przekazano na przemiał, bo były w kiepskim stanie i nikt ich nie czytał

Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Burzę w Prudniku wywołało zniszczenie większości książek podarowanych przez niemieckiego pisarza Harrego Thürka. Zdecydowała o tym kierowniczka tamtejszej biblioteki. Sprawa ujrzała światło dzienne dopiero podczas niedawnego, prudnickiego spotkania poświęconego temu pisarzowi. Jego księgozbiór trafił do tego miasta przed siedmiu laty.
- Już wówczas był w nie najlepszym stanie – mówi Małgorzata Skowronek, kierownik miejskiej biblioteki w Prudniku. – Od śmierci pisarza książki te przechowywano w garażu na jego posesji. Były one brudne, zanieczyszczone. 45 procent tego księgozbioru były to wydania popularne, dostępne w kioskach, coś jak Harlequiny. Mamy wszystkie powieści Harrego Thürka. Większość tych książek nie była wypożyczona.

Decyzja o „skasowaniu” księgozbioru niemieckiego pisarza zapadła w 2013 roku. Z ponad 2300 egzemplarzy zachowano kilkanaście procent.

- Doszło do tego, gdy biblioteka miejska nie była jeszcze w naszym zarządzie - mówi Ryszard Grajek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury. – Jesteśmy zobowiązani przez burmistrza Prudnika do powołania komisji inwentaryzacyjnej, która ma rozparzyć tę sprawę, co się stało, w jakim zakresie i dlaczego. Do 28 czerwca przekażemy na ten temat informację.

Harry Thürk przed wojną i po jej zakończeniu mieszkał w Prudniku. Potem był najbardziej poczytnym pisarzem w NRD. Pisał powieści, kryminały i był korespondentem wojennym w Indochinach. W Niemczech zachodnich stał się znany dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas napisał powieść „Lato Umarłych Snów”. Książkę po raz pierwszy wydano w Polsce staraniem prudnickiego starostwa. Są tam wątki biograficzne autora. Akcja powieści rozgrywa się w powojennym Prudniku. Opisane jest m.in. getto, gdzie w tragicznych warunkach izolowano Niemców. Ich oprawcami są głównie przybyli do miasta Polacy.
Małgorzata Skowronek
Ryszard Grajek

Zobacz także

2017-04-12, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Unijne dofinansowanie pomoże w renowacji wiekowych zabytków pogranicza Wspólny projekt pozwoli odnowić zabytki sakralne na pograniczu opolsko-czeskim. Są to ołtarz prudnickiej świątyni oraz refektarza w Krnovie. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest powiat prudnicki. Problemem było znalezienie partnera… » więcej 2017-04-11, godz. 16:45, Gospodarka Polakom zza Buga z dysfunkcją wzroku zaoferują kształcenie w zawodzie gwarantującym pracę Niepełnosprawnym rodakom z Ukrainy chcą pomóc w zdobyciu atrakcyjnego zawodu. Z taką ofertą wystąpi Zespół Szkół Medycznych w Prudniku. Funkcjonują tam klasy integracyjne o profilu technik masażysta dla słabowidzących i niew… » więcej 2017-04-11, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Mała gmina chce zaistnieć za sprawą plenerowych obiektów rekreacyjnych Tor do motocrossu oraz strzelnica sportowa powstaną w Skrzypcu. Przedsięwzięcia te chce zrealizować wiejska gmina Lubrza. Obiekty te służyć mają rekreacji i będą ogólnodostępne. Już teraz ich powstaniu towarzyszy duże zainteresowanie… » więcej 2017-04-11, godz. 10:00, Gospodarka Minister dołożył pieniędzy, powstanie most tymczasowy w Prudniku Zapadła ważna decyzja dotycząca sfinansowania przez państwo istotnego dla Prudnika zadania drogowego. Minister Infrastruktury i Budownictwa uzgodnił program inwestycji związany z przebudową mostu przy ulicy Batorego. Tym samym zaakceptował… » więcej 2017-04-08, godz. 10:50, Wiadomości z regionu Ukraińcy chwalą sobie współpracę z prudnickim liceum, w którym są klasy mundurowe Coraz intensywniejsza jest współpraca klas mundurowych II Liceum Ogólnokształcące w Prudniku z ich ukraińskim odpowiednikiem. Po raz trzeci na przestrzeni roku spotykają się ich uczniowie. Tym razem elewi Liceum Wojskowo-Sportowego… » więcej
435436437438439440441
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »